Polsko: Ceny průmyslových výrobců v březnu zrychlily na 3,9 % r/r z únorových 2,0 % r/r. Průmyslová produkce v březnu vzrostla o 2,3 % m/m a o 15,7 % r/r. V soukromém sektoru v březnu zaměstnanost poklesla o 1,3 % r/r a mzdy vzrostly o 8,0 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Více jak týden se na měnovém páru koruny s eurem obchodovalo těsně nad hladinou 25,90 CZK/EUR. Včera odpoledne však česká měna dokázala hladinu 25,90 CZK/EUR prolomit. Guvernér České národní banky (ČNB) J. Rusnok prohlásil, že debatu v bankovní radě ohledně zvýšení úrokových sazeb očekává až na srpnovém zasedání, kdy bude mít ČNB zároveň k dispozici novou makroekonomickou prognózu. Důležité podle něj je počkat na nová data a zároveň je podle něj velmi obtížně odhadnutelné, jak rychle bude zvyšování sazeb probíhat. Toto je v podstatě i náš základní scénář, když na nadcházejících dvou zasedáních (květen a červen) očekáváme stabilitu úrokových sazeb a celkově vyčkávací tón ze strany ČNB.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve středu posílila a v závěru odpoledne se obchodovalo v blízkosti hladiny 21,50 CZK/USD. Zisky si koruna připsala i na měnovém páru s polským zlotým, kde se dostala hlouběji pod hladinu 5,70 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se ve středu nedařilo maďarskému forintu, který oslabil na úroveň 363 HUF/EUR (nejslabší hodnoty forintu od konce března). Mírné ztráty směrem k úrovni 4,56 PLN/EUR si připsal i polský zlotý.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro ve středu neudrželo ranní zisky a odpoledne se vrátilo zpět k hladině 1,203 USD/EUR. Makroekonomickou událostí číslo jedna dnes bude bezpochyby zasedání Evropské centrální banky (ECB). Je nepravděpodobné, že by dnes ECB upravovala parametry měnové politiky (úrokové sazby, programy nákupů cenných papírů) a dnešní zasedání se zároveň obejde bez nové makroekonomické prognózy. Zajímavé tak bude především hodnocení současné situace a signalizovaný výhled ECB do dalších měsíců. Podle předchozích vyjádření šéfky ECB Ch. Lagardeové zůstává eurozóna na cestě hospodářského oživení, které je však posunuto kvůli delšímu trvání pandemie Covidu19 a pomalejší vakcinaci a na tomto výhledu se dnes pravděpodobně nic nezmění. Nákupy cenných papírů v rámci programu PEPP budou potvrzeny v měsíčním objemu 80 mld. eur, když ke snížení na 60 mld. eur by mohlo dojít na červnovém zasedání ECB. Celkově je dopad zasedání ECB na kurz eurodolaru obtížné předvídat a bude hodně záležet na tom, jak na ECB zareagují výnosy státních dluhopisů v eurozóně. Vzhledem k posílení eura v posledních třech týdnech jsou však podle nás případné zisky eura limitované.
Očekávaná data a události
ČR: Notifikace deficitu a dluhu vládních institucí (2020)
Eurozóna: Zasedání Evropské centrální banky, Spotřebitelská důvěra (duben) – předběžný odhad
Polsko: Maloobchodní tržby (březen)
USA: Index národní aktivity vydávaný pobočkou Fedu v Chicagu (březen), Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (do 17. dubna), Prodeje starších domů (březen)