Německo: Ceny průmyslových výrobců v únoru vzrostly o 0,7 % m/m a o 1,9 % r/r.
Polsko: Maloobchodní tržby v únoru klesly o 2,7 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru koruny s eurem probíhalo v pátek zpočátku obchodování převážně v rozmezí 26,10 – 26,15 CZK/EUR. V závěru odpoledne se koruně však podařilo posílit hlouběji pod úroveň 26,10 CZK/EUR. Vláda ČR ve čtvrtek večer na mimořádném zasedání schválila prodloužení krizových protiepidemických opatření až do 28. března. Domácí makroekonomický kalendář byl v závěru minulého týdne prázdný, za pozornost budou stát v tomto týdnu březnová data z tuzemského konjunkturálního průzkumu a zejména pak středeční zasedání České národní banky (ČNB).
USDCZK & PLNCZK: Mírné zisky si česká měna v závěru týdne připsala i vůči americkému dolaru. Převážnou většinu dne se sice obchodovalo mírně nad hladinou 21,95 CZK/USD, na konci odpoledne však koruna prudce zamířila pod hranici 21,90 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým si koruna udržela čtvrteční zisky, v závěru odpoledne probíhalo obchodování na hladině 5,65 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint již v ranních hodinách umazal část čtvrtečních ztrát, kdy vůči euru oslabil nad úroveň 368 HUF/EUR. Dopoledne sice část zisků odevzdal, ale poté v jeho případě opět převládl posilující trend a obchodovalo se pod hladinou 368 HUF/EUR. Polský zlotý na měnovém páru s eurem v závěru týdne mírně posílil, obchodování se přesunulo pod hladinou 4,62 PLN/EUR. Pátek patřil v Polsku zejména statistikám únorových maloobchodních tržeb, které se meziročně snížily o 2,7 % (trh očekával pokles o 2,5 % r/r). Meziročně tak klesají již pátý měsíc v řadě, tempo poklesu se však v porovnání s lednem snížilo (v lednu poklesly o 6,0 % r/r).
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se nejprve společné evropské měně příliš nedařilo, když po poledni oslabila k hladině 1,188 USD/EUR. V závěru odpoledne však v jejím případě převládl posilující trend a obchodování se přesunulo nad hladinu 1,190 USD/EUR. Za pozornost budou stát v tomto týdnu zejména statistiky z amerického pracovního trhu.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Běžný účet platební bilance (leden)
Polsko: Peněžní nabídka M3 (únor)
USA: Prodeje stávajících domů (únor), Projevy členů Fedu: Powell, Quarles