Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW v únoru roste na 29,7 b. Kompozitní index PMI v únoru dle předběžného odhadu roste na 52,3 b. Dílčí index PMI ve zpracovatelském sektoru klesá na 48,5 b. Dílčí index PMI v sektoru služeb roste na 53,0 b.
Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW v únoru roste na 28,1 b. Kompozitní index PMI v únoru dle předběžného odhadu roste na 51,1 b. Dílčí index PMI ve zpracovatelském sektoru klesá na 46,5 b. Dílčí index PMI ve v sektoru služeb roste na 51,3 b.
Polsko: Maloobchodní tržby v lednu klesly o 0,3 % r/r.
USA: Kompozitní index PMI v únoru dle předběžného odhadu roste na 50,2 b. Dílčí index PMI ve zpracovatelském sektoru roste na 47,8 b. Dílčí index PMI v sektoru služeb roste na 50,5 b. Prodeje stávajících nemovitostí v lednu klesly o 0,7 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se včera na měnovém páru s eurem nepodařilo umazat pondělní ztráty a dále mírně oslabila. V průběhu dne zamířila nad hladinu 23,75 CZK/EUR, později odpoledne pak část ztrát umazala a obchodovalo se pod touto úrovní.
USDCZK & PLNCZK: Oproti pondělku koruna mírně oslabila také vůči americkému dolaru. Během včerejška zamířila nad hladinu 22,30 CZK/USD, v závěru odpoledne se jí podařilo ztráty umazat. Zakončila pak mírně nad hladinou 22,20 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se včera obchodovalo v blízkosti hranice 5,0 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint pohyboval vůči euru převážně v rozmezí 382 – 385 HUF/EUR. Na konci odpoledne pak probíhalo obchodování stejně jako v pondělí v blízkosti hladiny 382,5 HUF/EUR. Na měnovém páru polského zlotého a eura se obchodovalo zejména v rozmezí 4,745 – 4,750 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se zprvu dařilo převážně americkému dolaru, který zamířil k hladině 1,065 USD/EUR. V závěru odpoledne však prudce posílila společná evropská měna a zakončila mírně pod hladinou 1,070 USD/EUR. Příjemně překvapily předběžné odhady únorové podnikatelské aktivity PMI v Německu a celé eurozóně. V rámci eurozóny se jednalo o nejvyšší nárůst aktivity od loňského května, a to v souvislosti s výrazným zlepšením v sektoru služeb (osmiměsíční maximum). Index ve zpracovatelském sektoru zůstává stále pod neutrální hranicí 50 bodů, nutno však podotknout, že poprvé od loňského května vzrostl. Důvěra podnikatelů přitom dosáhla ročního maxima, firmy se méně obávají možné hluboké recese. Aktivita v Německu pak vzrostla nejvíce od loňského června.
Očekávaná data a události
Německo: Index spotřebitelských cen – finální údaj (únor), Index podnikatelského klimatu Ifo (únor)