Eurozóna: Kompozitní index PMI v únoru dle předběžného odhadu vzrostl na 48,1 b. Dílčí index PMI ve zpracovatelském sektoru v únoru vzrostl na 57,7 b. Dílčí index PMI v sektoru služeb v únoru klesl na 44,7 b. Běžný účet platební bilance v prosinci skončil po očištění přebytkem ve výši 36,7 mld. eur.
Německo: Ceny průmyslových výrobců v lednu vzrostly o 1,4 % m/m a o 0,9 % r/r. Kompozitní index PMI v únoru dle předběžného odhadu vzrostl na 51,3 b. Dílčí index PMI ve zpracovatelském sektoru v únoru vzrostl na 60,6 b. Dílčí index PMI v sektoru služeb pak v únoru klesl na 45,9 b.
Polsko: Maloobchodní tržby v lednu klesly o 6,0 % r/r.
USA: Kompozitní index PMI v únoru dle předběžného odhadu mírně vzrostl na 58,8 b. Prodeje starších domů v lednu vzrostly o 0,6 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se na měnovém páru s eurem v pátek podařilo umazat čtvrteční ztráty, když již v ranních hodinách posílila pod hladinu 25,85 CZK/EUR. Později sice část těchto zisků opět odevzdala, v souhrnu se jí však dařilo a obchodování v závěru odpoledne setrvalo v blízkosti úrovně 25,85 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: České měně se v závěru týdne dařilo také vůči americkému dolaru, když již v úvodu dne zamířila pod hladinu 21,35 CZK/USD. Pod touto hranicí převažovalo obchodování i po zbytek dne. Na měnovém páru s polským zlotým sice koruna zprvu posílila k hladině 5,75 CZK/PLN, postupně však tyto zisky odevzdala a vrátila se k hladině 5,77 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint na měnovém páru s eurem ráno krátce zamířil pod hladinu 358 HUF/EUR, později však převažovalo obchodování v rozmezí 358,5 – 359 HUF/EUR. Obchody polského zlotého vůči euru probíhaly v pásmu 4,48 – 4,49 PLN/EUR. Posilující trend zlotého převážil po pátečním poledni, kdy směřoval k hladině 4,48 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro navázalo na své čtvrteční zisky a v dopoledních hodinách posílilo k hladině 1,214 USD/EUR. V proběhu odpoledne část zisků odevzdalo. Kompozitní index PMI za eurozónu v únoru trochu překvapivě vzrostl na 48,1 z lednových 47,8 bodu. Dále probíhá divergence mezi vývojem aktivity ve výrobním sektoru (57,7 bodu) a sektorem služeb (44,7 bodu). Diametrálně odlišnou situaci mezi průmyslem a službami jasně dokumentují dílčí ukazatele PMI. Zatímco v případě výrobních podniků roste produkce, nové zakázky i zaměstnanost, tak v případě firem ve službách pozorujeme pravý opak. Aktuálním problémem mezi výrobnímu podniky jsou rychle rostoucí ceny vstupů v kombinaci s prodlevami v dodávkách. Vzhledem k pomalé vakcinaci v zemích eurozóny to vypadá, že na výraznější a udržitelné oživení si budou muset služby počkat až na teplejší jarní měsíce.
Očekávaná data a události
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo (únor)
Polsko: Peněžní nabídka M3 (leden)
USA: Index výrobní aktivity v okolí Dallasu (únor)