Eurozóna: Běžný účet platební bilance skončil v říjnu přebytkem ve výši 18,1 miliardy eur, to je o 0,6 miliardy eur méně než v předchozím sledovaném období.
Polsko: Ceny průmyslových výrobců se v listopadu meziročně zvýšily o 13,2 procenta. Průmyslová produkce v témže měsíci vzrostla dokonce o 15,2 procenta, rovněž meziročně.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Úvod vánočního týdne se české koruně příliš nevydařil. Na měnovém páru s eurem totiž zaváhala – byť je faktem, že o žádné velké oslabení se rozhodně nejedná. Ráno bylo jedno euro na trzích k dostání za 25,23 Kč, přičemž stejná hodnota platila i v době kolem oběda. Během posledních dvou hodin nicméně koruna výrazně oslabila, aby vzápětí část těchto ztrát znovu smazala. Na lepší kurz než 25,25 CZK/EUR se každopádně už nezmohla.
USDCZK & PLNCZK: V případě měnového páru s americkým dolarem už to byla docela jiná písnička. Ani zde sice koruna nezačala příliš dobře a během první hodiny obchodování ztrácela, následně se ale chopila iniciativy a postupnými zisky stáhla hodnotu kurzu až k hranici 22,37 CZK/USD. V rámci devizového trhu, na kterém se koruna směňuje za polský zlotý a naopak, se pomyslné misky vah včera přehupovaly z jedné strany na druhou. Ve výsledku se zde ale nic zásadního neudálo, jelikož ranní i odpolední kurz byly de facto totožné – zlotý byl v obou dvou případech k dostání za 5,45 koruny.
EURHUF & EURPLN: Kde naopak k jistým změnám došlo, byl měnový pár eura a maďarského forintu. Včerejší vývoj hrál do karet prvně jmenované straně, která posílila z ranní hodnoty 367,1 HUF/EUR na konečných 368,1 HUF/EUR. Oslabil též polský zlotý, na rozdíl od forintu i koruny nicméně všechny své dřívější ztráty beze zbytku umazal. Jinými slovy, směnný kurz zůstal nezměněn – drží se na úrovni 4,631 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru byl pondělní vývoj o poznání jednoznačnější. I tady se mohlo radovat euro, které zásluhou kontinuálního posilování vyhnalo směnný kurz k hranici 1,129 USD/EUR.