ČR: Poslanecká sněmovna schválila rozpočet na rok 2021 se schodkem 320 mld. Kč.
Eurozóna: Běžný účet platební bilance v říjnu skončil po očištění přebytkem ve výši 26,6 mld. eur.
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v prosinci roste na 92,1 b. Ceny průmyslových výrobců v listopadu vzrostly o 0,2 % m/m, meziročně klesly o 0,5 %.
Polsko: Průmyslová produkce v listopadu vzrostla o 5,4 % r/r. Ceny průmyslových výrobců v listopadu klesly o 0,2 % r/r.
USA: Ukazatel vývoje americké ekonomiky CB Leading index v listopadu vzrostl o 0,6 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: I v závěru týdne probíhalo obchodování koruny na měnovém páru s eurem převážně v rozmezí 26,10 – 26,20 CZK/EUR, ke konci odpoledne byl patrný oslabující trend české měny mírně nad hladinu 26,15 CZK/EUR. Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet pro příští rok se schodkem 320 mld. Kč. V tuto chvíli tedy odvrátila hrozbu rozpočtového provizoria. Pro tento rozpočet hlasovala i KSČM, která si kladla podmínku odebrání 10 miliard Kč ministerstvu obrany.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru s koruně v pátek příliš nedařilo, v závěru odpoledne se obchodovalo mírně pod hladinou 21,40 CZK/USD. Naopak na měnovém páru s polským zlotým se české měně podařilo krátce zamířit pod hladinu 5,80 CZK/PLN. Později sice část zisků odevzdala, přesto však v souhrnu posílila a v závěru odpoledne se obchodovalo na hladině 5,85 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarskému forintu vůči euru příliš nedařilo. Již v dopoledních hodinách oslaboval k hladině 357,5 HUF/EUR. Poté sice část ztrát umazal, ke konci odpoledne však opět oslabil mírně nad hladinu 357,5 HUF/EUR. Polský zlotý na měnovém páru s eurem v pátek oslabil k 4,474 PLN/EUR v závěru odpoledne. Polská centrální banka (NBP) přistoupila s cílem povzbudit ekonomiku k intervencím proti zlotému, k tomuto kroku se však zatím oficiálně nevyjádřila.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru v pátek euro vůči americkému dolaru v odpoledních hodinách mírně oslabilo, když zamířilo k hladině 1,223 USD/EUR. V závěru týdne potěšily prosincové statistiky podnikatelského klimatu Ifo z Německa. Dle aktuálních údajů jsou německé firmy více spokojené se svou současnou situací a zároveň je u nich patrný větší optimismus co se týče následujících 6 měsíců. Hodnocení současné situace se zlepšilo zejména ve zpracovatelském sektoru, kde se nyní nachází na nejvyšších hodnotách od letošního ledna. O něco méně pesimističtější je však i sektor služeb.