Eurozóna: Stavební produkce se v září meziměsíčně zvedla o 0,45 procenta.
Německo: Ceny průmyslových výrobců se v říjnu meziměsíčně propadly o 0,1 procenta. Pokud však jde o jejich meziroční srovnání, zde statistici evidují pokles ve výši markantních a rovných 11 procent.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Vstup do nového obchodního týdne české koruně tak úplně nevyšel. Vůči jednotné evropské měně si totiž mírně pohoršila, přestože během dne zaznamenala několik dílčích zisků. Výsledná ztráta nicméně nebyla nikterak velká, činila pouhý jeden haléř, což znamená, že oslabila na kurz 24,51 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: V případě devizového trhu s americkým dolarem byla situace docela jiná. Dopoledne se sice misky vah přehupovaly z jedné strany na druhou, v samém závěru dne se nicméně koruna chopila iniciativy a významně posílila. Výsledkem jejího snažení byl kurz 22,41, což představuje nejnižší hodnotu od začátku září. Kde naopak tuzemská měna propadla na celé čáře, byl měnový pár s polským zlotým. Ten totiž udával tempo po celý den, díky čemuž se mu podařilo posílit z ranních 5,59 CZK/PLN na konečných 5,63 CZK/PLN. Takový kurz byl naposled k vidění v září roku 2021.
EURHUF & EURPLN: Jak si v pondělí vedly další námi sledované středoevropské měny? Maďarský zlotý si vůči euru pohoršil, přestože v průběhu dne pár zisků zaznamenal. V jeho neprospěch rozhodly především poslední dvě hodiny obchodování, v průběhu kterých oslabil na úroveň 379,6 HUF/EUR. Slavit naopak mohl polský zlotý, který si na své konto připsal nejlepší výsledek od začátku covidové pandemie. Výsledný kurz měl hodnotu 4,353 PLN/EUR.
EURUSD: Co se hlavního měnového páru, tedy takzvaného eurodolaru, týče, zde byl vítěz zcela zřejmý, a bylo jím euro. Když se trhy v pondělí časně ráno otevíraly, měl kurz hodnotu 1,092 USD/EUR. Následně euro posílilo, ale jen proto, aby vzápětí zase o část těchto zisků přišlo. Protože se však ke konci dne opět vzpamatovalo a začalo získávat půdu pod nohami, vyšponovalo jeho hodnotu až k 1,094 USD/EUR. Na ní se směnný kurz nacházel naposledy přibližně v polovině letošního srpna.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Projev šéfky Evropské centrální banky Christine Lagardeové.
Polsko: Průmyslová výroba, index PPI, růst zaměstnanosti, vývoj mezd v soukromém sektoru (vše říjen).