USA:Index vývoje americké ekonomiky CB v říjnu klesl o 0,8 % m/m. Prodeje starších domů v říjnu klesly o 5,9 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se v pátek na měnovém páru s eurem podařilo umazat čtvrteční ztráty, kdy zamířila k hladině 24,40 CZK/EUR. V průběhu dne se obchodování přesunulo z této úrovně do blízkosti hladiny 24,35 CZK/EUR. V souhrnu však přesto česká měna za celý týden oslabila, když se ještě v pondělí ráno pohybovala mírně nad úrovní 24,25 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl v závěru týdne prázdný, za pozornost budou ve čtvrtek stát listopadová data z tuzemského konjunkturálního průzkumu.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna zprvu posilovala, když zamířila k hladině 23,45 CZK/USD, poté si ale připisovala převážně ztráty a obchodování se přesunulo do blízkosti úrovně 23,60 CZK/USD. V závěru odpoledne sice česká měna zakončila na hladině 23,50 CZK/USD, později však opět oslabovala. Na měnovém páru koruny a polského zlotého převažovalo obchodování v užším pásmu 5,17 – 5,18 CZK/PLN, česká měna mírně posílila.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarskému forintu dařilo a umazal tak čtvrteční ztráty, kdy oslabil k hladině 415 HUF/EUR. V závěru týdne postupně posílil z okolí úrovně 410 HUF/EUR do blízkosti hladiny 405 HUF/EUR. Na měnovém páru polského zlotého a eura převažovalo obchodování v rozmezí 4,700 – 4,710 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro v pátek sice v porovnání se čtvrtkem mírně posílilo, když zavíralo nad hladinou 1,035 USD/EUR, později bylo však v jeho případě patrné oslabování pod tuto úroveň. Makroekonomický kalendář byl v závěru týdne v rámci eurozóny i USA chudý, za pozornost však stál projev šéfky Evropské centrální banky (ECB) Ch. Lagardeové, dle které bude třeba i nadále zvyšovat úrokové sazby až na úroveň, která bude brzdit hospodářský růst. Naznačila tak, že právě sazby považuje za klíčový nástroj (oproti snižování rozvahy – jak ale zdůraznil člen bankovní rady K. Knot, není možné mít sazby na restriktivních úrovních a zároveň velkou bilanci). K. Knot také podotkl, že k vrcholu sazeb v aktuálním cyklu je ještě dlouhá cesta a první výsledky budou patrné až ve druhé polovině příštího roku. K měnové politice se vyjádřila také členka bankovní rady Fedu S. Collinsová, dle které je navýšení o 75 bodů stále ve hře a dle posledních dat bude třeba navýšit horní hranici sazeb. Jakmile pak navyšování sazeb skončí, bude nutné je na vyšších úrovních udržet delší dobu.
Očekávaná data a události
Německo: Ceny průmyslových výrobců (říjen)
USA: Index národní aktivity v okolí Chicaga (říjen)