Německo: Ceny průmyslových výrobců v červenci vzrostly o 0,2 % m/m a poklesly o 1,7 % r/r.
Polsko: Průmyslová produkce v červenci vzrostla o 6,2 % m/m a o 0,2 % r/r. Ceny průmyslových výrobců v červenci vzrostly o 0,3 % m/m a poklesly o 0,6 % r/r.
USA: Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti do 15.8. výrazněji vzrostl na 1,106 mil. Index aktivity ve výrobním sektoru z okolí Philadelphie v srpnu poklesl na 17,2 z červencových 24,1 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna ve čtvrtek posílila a seshora se přiblížila těsně hranici 26 CZK/EUR. Koruna se tak podívala na nejsilnější hodnoty od 12. března. Navzdory prázdnému domácímu makroekonomickému kalendáři nelze vyloučit, že se koruna pod zmíněnou 26 v nejbližších dnech podívá. Pokud by k tomu však došlo, tak by se tam pravděpodobně koruna dlouho neudržela. Aktuálně se totiž nachází poměrně výrazně pod prognózou České národní banky (ČNB) s průměrným kurzem pro 3. čtvrtletí ve výši 26,70 CZK/EUR. Centrálním bankéřům zatím sice posilování koruny v posledních měsících nijak zásadně nevadilo, což by se však s déletrvajícím posílením koruny pod 26 CZK/EUR mohlo změnit a ČNB by mohla začít verbálně proti koruně intervenovat.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem probíhalo ve čtvrtek obchodování v rozmezí 21,95 – 22,10 CZK/USD. V úvodu dne to sice vypadalo, že by mohl dolar dále posilovat a korigovat tak část ztrát z předchozích týdnů, ale výraznější zisky si nakonec americká měna nepřipsala. Vůči polskému zlotému koruna oslabila a obchodování se přesunulo k úrovni 5,95 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint ve čtvrtek oslabil na 351 HUF/EUR. Obchodování polského zlotého vůči euru se vrátilo zpět pod hladinu 4,40 PLN/EUR. V Polsku byla zveřejněna další velmi slušná makroekonomická čísla, a to v podobě červencového průmyslu.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se po středečním večeru, kdy euro v reakci na záznam ze zasedání amerického Fedu oslabilo, ve čtvrtek obchodovalo v rozmezí 1,18 – 1,187 USD/EUR. Výraznější zisky si dolar připsat nedokázal, a to i v kontextu nárůstu nezaměstnaných za minulý týden (počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti se vrátil zpět nad 1 mil.). Dnes budou poutat pozornost srpnové indexy podnikatelských nálad (PMI) v eurozóně i v USA.