Eurozóna: Běžný účet platební bilance skončil v dubnu přebytkem ve výši 22,8 mld. eur.
Německo: Ceny průmyslových výrobců v květnu vzrostly o 1,5 % m/m a o 7,2 % r/r.
Polsko: Růst zaměstnanosti v květnu zrychlil na 2,7 % r/r. Mzdy v soukromém sektoru v květnu vzrostly o 10,1 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Česká koruna si zprvu během pátečního dopoledne vůči euru připisovala zisky a umazala tak část čtvrtečních ztrát, když zamířila těsně pod hladinu 25,50 CZK/EUR. Po poledni však v jejím případě jednoznačně převládl posilující trend a obchodování se na tomto měnovém páru přesunulo nad hladinu 25,55 CZK/EUR (nejslabší hodnoty koruny od poloviny května). Domácí makroekonomický kalendář byl v závěru týdne prázdný, za pozornost budou stát v tomto týdnu červnová data z tuzemského konjunkturálního průzkumu, a především středeční zasedání České národní banky (ČNB).
USDCZK & PLNCZK: Podobný byl v závěru týdne vývoj také na měnovém páru české měny a amerického dolaru. V dopoledních hodinách si koruna připsala mírné zisky a zamířila těsně pod hladinu 21,40 CZK/USD, v průběhu odpoledne však zisky odevzdala a obchodování se přesunulo nad úroveň 21,55 CZK/USD (nejslabší hodnoty koruny od začátku května). Na měnovém páru koruny a polského zlotého se obchodovalo převážně v rozmezí 5,61 – 5,62 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se v pátek nedařilo ani maďarskému forintu, který nedokázal umazat vůči euru čtvrteční ztráty a dále oslabil na hladinu 356 HUF/EUR (nejslabší hodnoty forintu od poloviny května). Polský zlotý na měnovém páru s eurem nejprve v ranních hodinách krátce posílil, když zamířil na úroveň 4,54 PLN/EUR. Později však část zisků odevzdal a v závěru odpoledne se obchodovalo na hladině 4,55 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se i v pátek opět dařilo americkému dolaru, který tak navázal na výrazné zisky připsané po zasedání americké centrální banky (Fed), kdy posílil až pod úroveň 1,195 USD/EUR. V závěru týdne po poledni v jeho případě jednoznačně převládl posilující trend a na konci odpoledne se obchodovalo v okolí hladiny 1,185 USD/EUR (nejsilnější hodnoty amerického dolaru od začátku dubna).
Očekávaná data a události
Eurozóna: Projev šéfky Evropské centrální banky (ECB) Ch. Lagardeové
Polsko: Průmyslová produkce (květen), Ceny průmyslových výrobců (květen)
USA: Index národní aktivity v okolí Chicaga (květen)