Eurozóna:V zahraničním obchodu se zbožím v únoru export vzrostl o 7,6 % r/r, import o 1,1 % r/r a obchodní bilance byla přebytková ve výši 4,6 mld. eur. Spotřebitelská důvěra v dubnu předběžně vzrostla na -17,5 z březnových -19,1 bodu.
Německo: Ceny průmyslových výrobců v březnu poklesly o 2,6 % m/m a vzrostly o 7,5 % r/r.
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 15/4 vzrostly na 245 tis. Index výrobní aktivity v okolí Philadelphie v dubnu poklesl na -31,3 z březnových -23,2 bodu. Index vývoje americké ekonomiky CB v březnu poklesl na -1,2 z únorových -0,3 %. Prodeje starších domů v březnu poklesly o 2,4 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve čtvrtek oslabovala a obchodování se krátce po poledni dostalo těsně pod úroveň 23,60 CZK/EUR (nejslabší hodnoty koruny od konce března). Koruna tak zatím v průběhu tohoto týdne oslabuje poté, co před týdnem dosáhla téměř na hladinu 23,20 CZK/EUR, na letošní maximum. Oslabení koruny lze podle nás dát do souvislosti i s tím, že se na řadě měnových párů (vůči GBP či PLN) koruna přiblížila dlouhodobým či historickým maximům a došlo k uzavření části dlouhých korunových pozic. Domácí makroekonomický kalendář je v tomto týdnu totiž téměř prázdný a i na finančních trzích zatím k žádným výraznějším pohybům nedošlo.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se koruna včera pohybovala v rozmezí 21,40 – 21,50 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna oslabila na úroveň 5,11 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn včera maďarský forint vůči euru mírně posílil, a ačkoliv se během dne obchodovalo lehce nad úrovní 380 HUF/EUR, tak se ke konci odpoledne forint pohyboval na úrovni 387 HUF/EUR. Minimálně do zasedání Maďarské centrální banky (MNB) v příštím týdnu může být obchodování s forintem velmi volatilní. Polský zlotý byl včera nejsilnější měnou regionu a vůči euru posílil pod hladinu 4,60 PLN/EUR (poprvé od loňského června).
EURUSD: Čtvrtek byl dalším dnem v řadě, kdy se obchodování na eurodolaru odehrávalo pod hladinou 1,10 USD/EUR, konkrétně v rozmezí 1,093 – 1,099 USD/EUR. Dolaru sice v průběhu čtvrtečního odpoledne nepomohla slabší makroekonomická čísla z USA (vyšší růst žádostí o podporu v nezaměstnanosti, zhoršení průmyslového Philly indexu či slabších čísel z trhu nemovitostí) a dolar oslabil, ale výraznější ztráty si nakonec nepřipsal (do 17 hod.). Impulsem k výraznějšímu pohybu na eurodolaru dnes ránou mohou být sledované indexy PMI v eurozóně. V širším okolí hranice 1,10 USD/EUR se však obchodování může udržet až do začátku května, kdy zasedají centrální banky v USA i v eurozóně.
Očekávaná data a události
ČR: Notifikace deficitu a dluhu vládních institucí (2022)
Eurozóna: Indexy PMI ve výrobním sektoru a ve službách (duben) – předběžné odhady
Polsko: Mzdy a zaměstnanost v soukromém sektoru (březen), Index cen průmyslových výrobců (březen)
USA: Indexy PMI ve výrobním sektoru a ve službách (duben) – předběžné odhady, Projevy centrálních bankéřů (Fed) - Cooková