Eurozóna: Běžný účet platební bilance skončil v únoru přebytkem ve výši 40,2 mld. EUR. Obchodní bilance v únoru skončila přebytkem ve výši 23,0 mld. EUR.
Německo: Ceny průmyslových výrobců v březnu klesly o 0,8 % m/m a o 0,8 % r/r.
Polsko: Mzdy v soukromém sektoru v březnu v průměru vzrostly o 6,3 % r/r, růst zaměstnanosti zpomalil na 0,3 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se včera na měnovém páru s eurem opět nedařilo. Postupně oslabila až nad hladinu 27,40 CZK/EUR, kde se obchodovalo ke konci odpoledne. Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) A. Michl oznámil, že navrhne další snížení základní úrokové sazby, a to z aktuálního 1 % na 0,5 %, je však proti záporným úrokovým sazbám. Centrální banka by tak podle jeho názoru v současné koronavirové krizi měla dále zlevňovat peníze za účelem jejich větší dostupnosti pro firmy a podnikatele.
USDCZK & PLNCZK: České měně se příliš nedařilo ani na měnovém páru s americkým dolarem. V dopoledních hodinách probíhalo obchodování ještě mírně nad hladinou 25,0 CZK/USD, od poledne však začala koruna oslabovat a v závěru odpoledne probíhalo obchodování nad úrovní 25,20 CZK/USD. Oslabující trend byl v průběhu dne patrný i vůči polskému zlotému, když koruna ztrácela nad hladinu 6,05 CZK/PLN (nejslabší hodnoty za 2 týdny).
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru oslaboval až mírně pod hladinu 355 HUF/EUR, v průběhu odpoledne se mu však podařilo tyto ztráty umazat a zamířil opět k hranici 353 HUF/EUR. Obchodování polského zlotého vůči euru včera probíhalo převážně v rozmezí 4,52 – 4,53 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru v úvodu týdne probíhalo obchodování převážně v rozmezí 1,086 – 1,088 USD/EUR. Německá centrální banka (Deutsche Bundesbank) ve své měsíční zprávě uvádí, že Německo se z probíhající těžké recese bude zotavovat jen velmi pozvolna. Ve druhém čtvrtletí lze tak podle banky očekávat ještě výraznější dopad koronavirové krize (zejména v souvislosti s propadem výroby v automobilovém sektoru a snížené spotřebě domácností). V příštích měsících banka také očekává prudké zpomalování inflace v důsledku snižujících se cen ropy.
Očekávaná data a události
ČR: Ceny průmyslových výrobců (březen)
Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW (duben)
Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW (duben)
Polsko: Ceny průmyslových výrobců (březen), Průmyslová produkce (březen)