Eurozóna: Dle předběžného odhadu se únorová spotřebitelská důvěra drží na hranici -19,0 bodu. Prosincová stavební produkce se meziměsíčně propadla o 2,52 procenta.
Polsko: Ceny průmyslových výrobců v lednu meziročně vyskočily o 18,5 procenta, průmyslová produkce se v témže měsíci meziročně navýšila o 2,6 procenta, zatímco zaměstnanost stoupla o 1,1 procenta a mzdy v soukromém sektoru o 13,5 procenta (obojí ve srovnání s lednem 2022).
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Zatímco v polovině února překračovala česká koruna v porovnání s eurem jeden letitý rekord za druhý, nyní pozvolna slábne. A pohoršila si i na úvod nového týdne. Časně zrána bylo na zdejších devizových trzích jedno euro k dostání za 23,70 koruny, pozdě odpoledne, když se trhy uzavíraly, k tomu investoři potřebovali o jeden haléř víc.
USDCZK & PLNCZK: Stejně tak česká měna oslabila ve vztahu k americkému dolaru. Ačkoliv v průběhu pondělí zaznamenala několik dílčích úspěchů, ve výsledku se její kurz navýšil z 22,18 na 22,19 CZK/USD. Smolný den pak koruna završila svým nezdarem na měnovém páru s polským zlotým. Zde byl trend po celou dobu obchodování na první pohled jasný, česká měna si na své konto připisovala jednu ztrátu za druhou, aby nakonec oslabila na rovných pět korun za jeden zlotý. To je její nejhorší kurz za posledních 11 dní.
EURHUF & EURPLN: Maďarský forint na tom byl ve srovnání s korunou podstatně lépe. Vůči jednotné evropské měně si v pondělí polepšil, když z původní hodnoty 383,6 HUF/EUR stačil kurz na úroveň 382,8 HUF/EUR. A půdu pod nohami získal rovněž polský zlotý. V jeho případě se „eurový“ kurz snížil na hladinu 4,739 PLN/EUR, což je v kontextu uplynulých 11 dní pro změnu jeho nejlepší hodnota.
EURUSD: Obchodování na hlavním měnovém páru bylo na začátku nového týdne ovlivněno zavřenými trhy v USA (Den Washingtonova narození), a tím pádem i výrazně nižší likviditou především v odpoledních hodinách. Na eurodolaru se tak pořádně začne obchodovat teprve dnes, když z makroekonomických statistik budou zveřejněny předběžné výsledky indexů PMI v eurozóně a v USA za únor a v eurozóně ještě únorový ZEW index. Devizový kurz každopádně dosáhl hodnoty 1,069 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW, index PMI ve výrobním sektoru, index PMI v sektoru služeb, kompozitní index PMI (vše únor).
Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW, index PMI ve výrobním sektoru, index PMI v sektoru služeb, kompozitní index PMI (vše únor).
Polsko: Maloobchodní tržby (leden).
USA: Index PMI ve výrobním sektoru, index PMI v sektoru služeb, kompozitní index PMI (vše únor), počet prodaných starších domů (leden).