Eurozóna: Běžný účet platební bilance skončil v prosinci po očištění přebytkem ve výši 22,6 mld. eur. Spotřebitelská důvěra v únoru dle předběžného odhadu klesá na -8,8 b.
Polsko: Průmyslová produkce v lednu vzrostla o 19,2 % r/r. Růst cen průmyslových výrobců v lednu mírně zrychlil na 14,8 % r/r. Růst mezd v soukromém sektoru v lednu zpomalil na 9,5 % r/r. Růst zaměstnanosti v lednu zrychlil na 2,3 % r/r.
USA: Indikátor vývoje americké ekonomiky CB v lednu klesl o 0,3 % m/m. Prodeje stávajících nemovitostí v lednu vzrostly o 6,7 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se v závěru minulého týdne dařilo. Na měnovém páru s eurem v souhrnu posílila a zakončila pod hladinou 24,35 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl v pátek prázdný, za pozornost budou v tomto týdnu stát lednové ceny průmyslových výrobců a únorová data z tuzemského konjunkturálního průzkumu. Zvyšující se geopolitické napětí se v tomto týdnu může promítnout do výraznějšího oslabení koruny.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem sice zprvu koruna posílila pod hladinu 21,40 CZK/USD, později však zisky odevzdala a zakončila stejně jako ve čtvrtek na úrovni 21,45 CZK/USD. Vůči polskému zlotému česká měna v pátek navázala na zisky z předešlých dnů a krátce zamířila do blízkosti úrovně 5,35 CZK/PLN. Odpoledne pak zakončila mírně nad touto hranicí.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn v závěru týdne maďarský forint vůči euru mírně oslabil, obchodování se přesunulo na hladinu 357,5 HUF/EUR. Mírné ztráty si vůči euru připsal také polský zlotý, v závěru odpoledne se obchodovalo nad hladinou 4,535 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru v pátek převládl posilující trend dolaru. Ještě v ranních hodinách probíhalo obchodování na hladině 1,138 USD/EUR, postupně dolar směřoval hlouběji pod hladinu 1,135 USD/EUR. Americký prezident J. Biden v pátek prohlásil, že ruský prezident V. Putin již o invazi na Ukrajinu rozhodl a útok lze očekávat v následujících dnech. Za předpokladu, že by k útoku nedošlo, na čtvrtek v tomto týdnu je naplánována schůzka amerického ministra zahraniční A. Blinkena a jeho ruského protějšku S. Lavrova. Zvyšující se geopolitické napětí se v tomto týdnu může promítnout do posílení dolaru.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Kompozitní index PMI – předběžný odhad (únor), Index PMI ve zpracovatelském sektoru – předběžný odhad (únor), Index PMI v sektoru služeb – předběžný odhad (únor)
Německo: Ceny průmyslových výrobců (leden), Kompozitní index PMI – předběžný odhad (únor), Index PMI ve zpracovatelském sektoru – předběžný odhad (únor)