Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v únoru vzrostla na -6,6 z lednových -8,1 bodu.
Německo: Spotřebitelská důvěra podle agentury GfK v březnu mírně poklesla o 0,1 bodu m/m na hodnotu 9,8. Ceny průmyslových výrobců v lednu vzrostly o 0,8 % m/m a o 0,2 % r/r.
Polsko: Průmyslová produkce v lednu po sezónním očištění vzrostla o 2,7 % m/m a 3,5 % r/r. Ceny průmyslových výrobců v lednu vzrostly o 0,2 % m/m a 2,9 % r/r.
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 15. února činily 210 tis. Index výrobní aktivity z okolí Philadelphie v únoru vzrostl na 36,7 z lednových 17,0 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna ve čtvrtek vůči euru oslabila a obchodování se přesunulo na horní stranu hranice 25 CZK/EUR. Včera oslabovaly všechny měny středoevropského regionu a koruna tak nebyla výjimkou. Domácí makroekonomický kalendář byl včera opět prázdný. Za pozornost tak alespoň stálo vyjádření člena bankovní rady ČNB V. Bendy k únorovému zasedání bankovní rady, na kterém hlasoval pro zvýšení úrokových sazeb. Benda argumentoval, že pro vyšší sazby hlasoval kvůli aktuálnímu vývoji inflace a kvůli výhledu na inflaci. Zároveň však připustil, že rozhodování nebylo snadné kvůli křehkému a nejistému hospodářskému vývoji v zahraničí.
USDCZK & PLNCZK: Další ztráty si koruna včera připsala vůči americkému dolaru, kde se dostala na úroveň 23,20 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým pokračovalo obchodování na spodní straně hladiny 5,85 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny včera vůči euru oslabovaly. Maďarský forint zamířil k úrovni 338 HUF/EUR (během dvou dnů odepsal přes 1 %). Polský zlotý zkraje čtvrtečního odpoledne oslabil až na hladinu 4,286 PLN/EUR, a to navzdory poměrně solidnímu výsledku lednového průmyslu. V lednu se dařilo exportně orientovaným průmyslovým podnikům. Otázkou je, co přinesou nadcházející měsíce a pravděpodobnější variantou je jednoznačně zhoršení průmyslových statistik.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru ve čtvrtek euro mírně posílilo. Z denního nadhledu však k žádné významnější změně nedošlo, když se obchodovalo kolem hladiny 1,08 USD/EUR. Únorové indexy spotřebitelské důvěry žádnou významnější změnu nálady neukázaly. Zatímco v Německu se nálada spotřebitelů nepatrně snížila, tak v eurozóně zaznamenala růst. O poznání zajímavější však budou dnes dopoledne zveřejněné předběžné odhady indexů PMI, a to především z německého výrobního sektoru. Slabší výsledky PMI mají rozhodně potenciál vrátit obchodování na eurodolaru zpět pod hladinu 1,08 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Kompozitní index PMI (únor) – předběžný odhad, Index spotřebitelských cen (leden)
Německo: Index PMI ve výrobním sektoru a sektoru služeb (leden) – předběžný odhad
Polsko: Maloobchodní tržby (leden)
USA: Kompozitní index PMI (únor) – předběžný odhad, Prodeje starších domů (leden)