Slovensko: Průmyslová produkce v dubnu +7,2 % r/r. Stavební produkce v dubnu -4,0 % r/r. Obchodní bilance dosáhla v dubnu přebytku 404 mil. EUR.
Polsko:Maloobchodní tržby v květnu +2,2 % r/r. Průmyslová výroba v květnu -3,6 % m/m.
Eurozóna: Běžný účet platební bilance v dubnu v přebytku 36,2 mld. EUR. Náklady práce v 1. kvartále +1,7 % r/r. Prezident ECB M. Draghi při pátečním vystoupení vyzval v reakci na blížící se referendum o Brexitu k větší integritě mezi členskými státy EU. Zdůraznil, že i přesto že si ECB přeje, aby Británie zůstala v EU, tak banka je připravena i na rizikové scénáře.
USA: Představitel Fedu Bullard řekl, že do roku 2018 budou Spojené státy potřebovat možná jen jedno zvýšení úrokových sazeb. Počet nově zahájených staveb v květnu -0,3 % m/m na 1,164 mil.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se v závěru týdne pohybovala ve velmi úzkém pásmu 27,04 – 27,07 CZK/EUR. Mírné oslabení koruny během minulého týdne lze přičíst primárně nervózní atmosféře, která panovala na finančním trhu, kdy ztrácely především riziková aktiva a naopak posilovala bezpečná aktiva (např. německé státní dluhopisy či z měn švýcarský frank či japonský jen). Co se týče ekonomického kalendáře, tak tento týden nebudou zveřejněny žádné důležitější novinky z tuzemské ekonomiky.
USDCZK & PLNCZK: Výkyvy koruny vůči americkému dolaru nebyly nijak významné. Na konci obchodní seance se domácí měna pohybovala na 24,05 CZK/USD. Na páru se zlotým koruna posilovala, v průběhu pozdního odpoledne však nové zisky částečné korigovala a uzavřela na 6,101 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Forint v pátek nezaznamenal zásadnější změny. Kolem 17. hodiny se kotoval na 314,1 HUF/EUR. Zlotý vůči euru slábl. Ztráty se mu následně podařilo do určité míry zredukovat a ukončil na 4,43 PLN/EUR.
EURUSD: Po čtvrtečních výrazných výkyvech se v pátek na eurodolaru již příliš zajímavého neodehrálo. Na konci evropské seance se obchodovalo v blízkosti 1,127 USD/EUR. Absence klíčových ekonomických dat ať už z eurozóny nebo ze Spojených států rovněž přispěla k nižší volatilitě. Tento týden bude vývoj na trhu do značné míry ovlivněn nervozitou investorů ohledně čtvrtečního hlasování o Brexitu. Pokud bude před-referendová nálada v Británii nakloněna spíše pro Brexit, euro bude pravděpodobně čelit oslabujícím tlakům.