Eurozóna: Spotřebitelské ceny v listopadu dle finálních dat vzrostly o 0,4 % m/m (revize z 0,5 % m/m) a o 4,9 % r/r.
Německo: Ceny průmyslových výrobců v listopadu vzrostly o 0,8 % m/m a o 19,2 % r/r. Index podnikatelského klimatu Ifo v prosinci klesá na 94,7 b. Dílčí index hodnocení současné situace klesá na 96,9 b. Dílčí index očekávání klesá na 92,6 b.
Polsko: Růst zaměstnanosti v listopadu zrychlil na 0,7 % r/r, mzdy v soukromém sektoru vzrostly o 9,8 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se v závěru týdne na měnovém páru s eurem podařilo umazat ztráty ze čtvrtečního odpoledne, kdy zamířila nad hladinu 25,30 CZK/EUR. V pátek si již od ranních hodin převážně připisovala zisky a postupně posilovala hlouběji pod úroveň 25,25 CZK/EUR. V závěru odpoledne se krátce obchodovalo pod hladinou 25,20 CZK/EUR (více než měsíční maxima koruny).
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruně nejprve podařilo posílit pod hladinu 22,30 CZK/USD, v průběhu odpoledne však zcela převládl oslabující trend české měny a mířila nad hranici 22,35 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým si koruna v pátek připsala zisky a zamířila pod úroveň 5,45 CZK/PLN (na svá třítýdenní maxima).
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint navázal na své čtvrteční zisky vůči euru a dále posílil. Na konci pátečního odpoledne se obchodovalo mírně nad hladinou 366,5 HUF/EUR. Obchodování polského zlotého a společné evropské měny pak probíhalo převážně v rozmezí 4,63 – 4,64 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v závěru týdne dařilo americkému dolaru, který v průběhu odpoledne mířil hlouběji pod hladinu 1,130 USD/EUR. Zklamání přinesla data z průzkumu německého institutu Ifo, dle kterého v listopadu klesl index podnikatelského klimatu v Německu na 94,6 b., nejníže od letošního února. Nálada se německým podnikatelům zhoršila především v souvislosti s obnovenými restrikcemi ve snaze zamezit šíření covidu-19 v rámci čtvrté vlny. Obavy z ekonomického vývoje v nadcházejícím období zvyšují také přetrvávající potíže v dodavatelských řetězcích. Ke zhoršení nálady došlo v listopadu ve všech segmentech (služby, stavebnictví, obchod) kromě zpracovatelského sektoru, kde naopak došlo k nárůstu indexu ze 16,7 b. na 17,3 b. (po 5 měsících poklesu).
Očekávaná data a události
Eurozóna: Běžný účet platební bilance (říjen)
Polsko: Ceny průmyslových výrobců (listopad), Průmyslová produkce (listopad)