Eurozóna:Spotřebitelské ceny v srpnu dle finálních dat vzrostly o 0,4 % m/m a o 3,0 % r/r. Běžný účet platební bilance skončil po očištění v červenci přebytkem ve výši 21,6 mld. eur.
Polsko: Růst zaměstnanosti v srpnu zpomalil na 0,9 % r/r. Průměrná mzda v soukromém sektoru v srpnu vzrostla o 9,5 % r/r.
USA:Spotřebitelská důvěra dle Michiganské univerzity v září dle předběžného odhadu mírně vzrostla na 71,0 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Česká koruna sice nejprve v pátečních dopoledních hodinách posílila mírně pod hladinu 25,30 CZK/EUR, později však odevzdala nejen tyto zisky ale také ty z předešlých dnů a zamířila nad úroveň 25,35 CZK/EUR, kde se obchodovalo i na konci odpoledne. Domácí makroekonomický kalendář byl v závěru týdne prázdný, za pozornost budou stát v tomto týdnu zářijová data z tuzemského konjunkturálního průzkumu.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru si koruna podobně jako ve čtvrtek připisovala ztráty, oslabující trend v jejím případě jednoznačně převládl po poledni. Odpoledne zakončila mírně nad hranicí 21,60 CZK/USD (na svých minimech od konce srpna). Na měnovém páru s polským zlotým si v pátek koruna udržela zisky z předešlého dne, obchodovalo se v rozmezí 5,52 – 5,53 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se nedařilo maďarskému forintu, který nedokázal umazat čtvrteční ztráty a dále oslabil nad hladinu 352,5 HUF/EUR (nejslabší hodnoty forintu za více než měsíc). Podobný vývoj bylo možné sledovat také na měnovém páru polského zlotého a eura, kdy zlotý téměř po celý den oslaboval a zamířil až na úroveň 4,59 PLN/EUR (téměř měsíční minima zlotého).
EURUSD: Na hlavním měnovém páru ani v závěru týdne nedařilo společné evropské měně, která si po poledni vůči americkému dolaru připsala výraznější ztráty a zamířila pod hladinu 1,175 USD/EUR (téměř měsíční minima eura). Srpnový růst indexu spotřebitelských cen v eurozóně byl potvrzen na 3,0 % r/r – nejvýše za posledních deset let a výrazně nad 2% cílem Evropské centrální banky (ECB). Nutno však podotknout, že se z velké části jedná o důsledek nízké srovnávací základny z loňského roku. Někteří členové ECB vnímají inflační tlaky jako dočasné, jiní však vyjádřili obavy z rychlejšího než očekávaného růstu inflace.
Očekávaná data a události
Německo: Ceny průmyslových výrobců (srpen)
Polsko: Průmyslová výroba (srpen), Ceny průmyslových výrobců (srpen)