Eurozóna: Spotřebitelské ceny v červenci poklesly o 0,4 % m/m a vzrostly o 0,4 % r/r. Jádrová složka inflace však zrychlila na 1,2 % r/r z červnových 0,8 % r/r. Běžný účet platební bilance v červnu skončil přebytkem ve výši 17,3 mld. eur.
Polsko: V soukromém sektoru v červenci mzdy vzrostly v průměru o 3,8 % r/r, zatímco zaměstnanost o 2,3 % r/r poklesla.
USA: Záznam ze zasedání centrální banky (Fed) - nejistota ohledně budoucího ekonomického vývoje zůstává podle amerických centrálních bankéřů velmi vysoká.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru ve středu pokračovalo především na horní straně hladiny 26,10 CZK/EUR a pouze v závěru odpoledne koruna mírně posílila. Domácích impulsů se včera koruně nedostávalo a obdobně tomu bude i ve druhé polovině tohoto týdne. Obchodování poblíž hladiny 26,10 CZK/EUR je tak nejpravděpodobnějším scénářem vývoje koruny vůči euru pro nejbližší dny.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem ve středu převažovalo obchodování pod hladinou 22,90 CZK/USD s výjimkou závěru odpoledne, kdy koruna mírně oslabila. Vůči polskému zlotému koruna posílila z ranních 5,96 na 5,92 CZK/PLN ke konci středečního odpoledne. Důvodem byl vývoj zlotého k euru a ztráty polské měny.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint ve středu pohyboval v rozmezí 348,50 – 350 HUF/EUR a je nejslabší za téměř měsíc. Blíží se zasedání tamní centrální banky MNB (25/8) a talk na oslabení maďarské měny může v nejbližších dnech akcelerovat. Polský zlotý ve středu odevzdal úterní zisky a oslabil z ranních 4,38 na 4,41 PLN/EUR v závěru odpoledne.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve středu obchodovalo v úzkém rozmezí 1,193 – 1,195 USD/EUR s výjimkou závěru odpoledne, kdy společná evropská měna oslabila pod 1,19 USD/EUR. Obchodování bylo ovlivněno vyčkáváním na večerní zveřejnění záznamu z červencového zasedání amerického Fedu. Pozornost v záznamu se soustředila především na to, zda Fed bude konkrétnější směrem k představení dalších expanzivních měnověpolitických stimulů (především kontrola výnosové křivky) a ke strategické revizi měnové politiky (především postoj Fedu k inflaci a inflačnímu cíli). Záznam však v tomto směru přinesl určité zklamání a dolar reagoval posílením hlouběji pod hladinu 1,19 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Záznam z červencového zasedání Evropské centrální banky
Německo: Ceny průmyslových výrobců (červenec)
Polsko: Průmyslová produkce (červenec), Ceny průmyslových výrobců (červenec)
USA: Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (do 15.8.), Index aktivity ve výrobním sektoru z okolí Philadelphie (srpen)