Eurozóna: Spotřebitelské ceny v červnu dle finálních dat vzrostly o 0,8 % m/m a o 8,6 % r/r.
USA: Počet vydaných stavebních povolení v červnu klesl o 0,6 % m/m. Počet zahájených staveb domů v červnu klesl o 2,0 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru koruny a eura v úterý převažovalo obchodování v rozmezí 24,50 – 24,55 CZK/EUR. V odpoledních hodinách česká měna směřovala do blízkosti úrovně 24,50 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný, za pozornost budou dnes stát červnové statistiky tuzemských průmyslových výrobců.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna včera navázala na zisky z předešlých dnů a dále posílila na dvoutýdenní maxima. Již v ranních hodinách se obchodování na tomto měnovém páru přesunulo pod hranici 24,0 CZK/USD. V průběhu odpoledne sice koruna krátce zamířila těsně nad tuto úroveň, ztráty však umazala a zakončila pod hladinou 23,95 CZK/USD. Vůči polskému zlotému se české měně naopak příliš nedařilo, již od ranních hodin v jejím případě převládal oslabující trend a postupně zamířila nad hladinu 5,15 CZK/PLN. V závěru odpoledne pak probíhalo obchodování na této úrovni.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera dařilo maďarskému forintu, který již ráno posílil pod hranici 400 HUF/EUR. V průběhu dne sice oslabil nad tuto úroveň, odpoledne však zakončil na hladině 399 HUF/EUR. Vůči společné evropské měně se dařilo také polskému zlotému. Zatímco v ranních úterních hodinách se obchodovalo na hladině 4,80 PLN/EUR, postupně zlotý posílil na hladinu 4,76 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera dařilo stejně jako v předešlých dnech euru. Postupně zamířilo z hladiny 1,015 USD/EUR na odpoledních 1,025 USD/EUR a pohybuje se tak na dvoutýdenních maximech. Meziroční míra inflace v eurozóně byla potvrzena na rekordních 8,6 % (v Evropské unii na rekordních 9,6 % r/r). Nejvíce k tomuto růstu opět přispěly ceny energií (+42 % r/r versus +39,1 % r/r v květnu), výrazný nárůst byl však zaznamenán také v segmentu potravin, alkoholu a tabáku (+8,9 % r/r versus +7,5 % r/r v květnu). Bez započtení energií se inflace navýšila o 4,9 % r/r, což je více než dvojnásobek inflačního cíle Evropské centrální banky (ECB).