Eurozóna: Běžný účet platební bilance v březnu skončil přebytkem ve výši 8,66 mld. eur. Záznam z dubnové zasedání Evropské centrální banky
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 14/5 zrychlily na 218 tis. Index výrobní aktivity v okolí Philadelphie v květnu poklesl na 2,6 z dubnových 17,6 bodu. Index vývoje americké ekonomiky CB v dubnu poklesl o 0,3 % m/m. Prodeje starších domů v dubnu poklesly o 2,4 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru koruny s eurem se včera nic zajímavého nedělo. Koruna mírně oslabila a obchodování se vrátilo k hladině 24,70 CZK/EUR a ani dnes nelze od koruny pravděpodobně čekat nějaké výraznější pohyby. Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný a nic zajímavého nezaznělo ani od domácích centrálních bankéřů.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve čtvrtek posílila, když kopírovala vývoj na eurodolaru (oslabení dolaru) a během odpoledne se obchodování přesunulo pod hladinu 23,40 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým pokračovalo obchodování na horní straně hladiny 5,30 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera maďarský forint vůči euru pohyboval v rozmezí 384 – 387 HUF/EUR a polský zlotý v pásmu 4,64 – necelých 4,66 PLN/EUR. Dnes se dočkáme čerstvých dat z polské ekonomiky a to především dubnového průmyslu, který si v 1. čtvrtletí letošního roku vedl podstatně lépe než ten český.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro včera v odpoledních hodinách poměrně prudce posílilo a obchodování se přeneslo těsně pod hladinu 1,06 USD/EUR. Jak jsme psali včera, až do červnového zasedání Evropské centrální banky (ECB) lze podle nás očekávat „relativní“ klid s obchodováním primárně v rozmezí 1,035 – 1,08 USD/EUR. Zveřejněný záznam z dubnového zasedání ECB žádné jasné vodítko ohledně prvního zvýšení úrokových sazeb nedal, ale z projevů evropských centrálních bankéřů (včera viceprezident de Guindos) lze vyvodit, že se pravděpodobnost zvýšení sazeb již v červenci jednoznačně zvyšuje. Slabší byla včera makroekonomická čísla z USA a to jak výroba v distriktu Philadelphie, tak i CB index vývoje ekonomiky USA. Američtí centrální bankéři jsou však pevně rozhodnuti zvyšovat úrokové sazby (včera E. Georgeová).