ČR: Ceny průmyslových výrobců v březnu poklesly o 1,0 % m/m a meziroční růst zpomalil na 10,2 % z únorových 16 %. Ceny zemědělských výrobců v březnu poklesly o 3,2 % m/m a vzrostly o 11,6 % r/r.
Eurozóna: Běžný účet platební bilance v únoru skončil přebytkem ve výši 21,3 mld. eur. Spotřebitelské ceny HICP v březnu finálně vzrostly o 0,9 % m/m, o 6,9 % r/r a o 5,7 % r/r v jádrové složce.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru toho ve středu příliš zajímavého nenabídlo a odehrávalo se primárně v okolí hladiny 23,45 CZK/EUR. V průběhu odpoledne koruna krátce posílila pod hladinu 23,40. Březnové ceny ve výrobě potvrdily, že silné inflační tlaky pomalu odeznívají. V případě zemědělství i průmyslu to platí jak pro meziměsíční tak i meziroční srovnání, když důležitou roli hraje pozvolný pokles cen energií. Mírný meziměsíční pokles cen potravinářských výrobků (-0,3 % m/m) v kombinaci s vývojem cen v zemědělství zvětšují šance na postupnou stabilizaci cen potravin ve spotřebitelské inflaci. Mírné zpomalení meziroční cenové dynamiky se v březnu týkalo i stavebnictví (9,4 % r/r), zatímco meziroční tempo růstu cen tržních služeb mírně zrychlilo (5,7 % r/r). V meziměsíčním srovnání ceny stavebních prací i ceny tržních služeb vzrostly.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna ve středu pohybovala v rozmezí 21,30 – 21,50 CZK/USD. Dopolední zisky koruna odpoledne odevzdala. Vůči polskému zlotému koruna dále pozvolna oslabovala až na úroveň 5,08 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn byl včera zajímavý především vývoj maďarského forintu, který vůči euru výrazně oslabil z ranních 372 až na 379 HUF/EUR. Důvodem byl rozhovor s viceprezidentem Maďarské centrální banky (MNB) B. Virágem, ve kterém Virág naznačil, že MNB může na zasedání v příštím týdnu snížit 25 % zápůjční sazbu a postupně začít normalizovat měnovou politiku, tj. snižovat sazby. Právě velmi vysoké úrokové sazby byly v kombinaci s pozitivní náladou na trzích hlavním důvodem toho, proč forint v letošním roce posílil až na 370 HUF/EUR. Polský zlotý vůči euru naopak posílil hlouběji pod hladinu 4,62 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve středu obchodovalo v rozmezí 1,092 – 1,098 USD/EUR. Posílení eura v tomto týdnu zatím brání hranice 1,10 USD/EUR. Z makroekonomických statistik byla včera zveřejněna finální čísla březnové inflace v eurozóně, která potvrdila, že meziroční tempo celkové inflace sice zpomaluje, ale v jádrové složce došlo ke zrychlení (5,7 % r/r). Právě vývoj jádrové inflace nyní pečlivě sleduje Evropská centrální banka (ECB), která na blížícím se květnovém zasedání opět zvýší úrokové sazby a to podle nás o 50 bazických bodů.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Zahraniční obchod se zbožím (únor), Záznam z březnového zasedání Evropské centrální banky, Spotřebitelská důvěra (duben) – předběžný odhad
Německo: Index cen průmyslových výrobců (březen)
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 15/4), Index výrobní aktivity v okolí Philadelphie (duben), Index vývoje americké ekonomiky CB (březen), Prodeje starších domů (březen)