Polsko: Spotřebitelské ceny v jádrové složce v březnu vzrostly o 6,9 % r/r.
USA: Počet nově vydaných stavebních povolení v březnu vzrostl o 0,4 % m/m. Počet zahájených staveb domů v březnu vzrostl o 0,3 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru české koruny a eura se včera obchodovalo převážně v rozmezí 24,40 – 24,45 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl v úterý prázdný, za pozornost však stálo zveřejnění nové makroekonomické prognózy Mezinárodního měnového fondu. Dle aktuálního výhledu by měl růst tuzemské ekonomiky v letošním roce zpomalit na 2,3 % (loni růst dosáhl 3,3 %). Přesto je však výhled stále optimističtější než v případě českého ministerstva financí, dle kterého ekonomika letos vzroste pouze o 1,2 % (zatímco ještě v lednu počítal odhad s 3,1% růstem). V příštím roce by pak dle fondu mělo tempo růstu domácího hospodářství zrychlit na 4,2 %. Nutno však podotknout, že jakékoli odhady dalšího ekonomického vývoje jsou v tuto chvíli kvůli pokračující válce na Ukrajině velmi nejisté.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru česká měna nejprve v dopoledních hodinách zamířila na úroveň 22,60 CZK/USD, později však část zisků opět odevzdala a na konci odpoledne se obchodovalo mírně nad úrovní 22,65 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se včera koruně dařilo, již od ranních hodin v jejím případě převládal posilující trend a postupně zamířila do okolí hladiny 5,25 CZK/PLN. V závěru odpoledne se pohybovala mírně nad touto úrovní.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se stejně jako v předešlých dnech opět dařilo maďarskému forintu, který zamířil na svá dvoutýdenní maxima. Zisky si vůči společné evropské měně připsal zejména odpoledne, kdy zakončil na hladině 372 HUF/EUR. Na měnovém páru s eurem se včera naopak příliš nedařilo polskému zlotému. Již od ranních hodin převážně ztrácel a zakončil na hladině 4,65 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se zprvu dařilo euru, které posílilo nad hladinu 1,080 USD/EUR, později však část zisků odevzdalo a na konci včerejšího odpoledne se obchodovalo mírně pod touto hladinou.
Očekávaná data a události
ČR: Ceny průmyslových výrobců (březen)
Eurozóna: Průmyslová produkce (únor), Zahraniční obchod (únor)
Německo: Ceny průmyslových výrobců (březen)
USA: Prodeje stávajících nemovitostí (únor), Projevy členů Fedu: Evans, Daly