ČR: Česká národní banka se rozhodla použít loňský zisk ve výši 57,9 mld. korun tradičně na úhradu ztrát z předchozích let.
Polsko: Průmyslová produkce v únoru vzrostla o 1,3 % m/m, respektive o 3,2 % r/r. Ceny průmyslových výrobců v únoru vzrostly o 0,1 % r/r.
USA: Počet nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti do 14. března činil 281 tis. Index aktivity ve zpracovatelském průmyslu z okolí Philadelphie v březnu poklesl na -12,7 z únorových 36,7 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Čtvrteční obchodování na měnovém páru koruny s eurem bylo zatím jednoznačně nejklidnější z tohoto týdne, když se koruna z ranních cca 27,90 posunula během odpoledne k hladině 27,60 CZK/EUR. Celkově byl sentiment na finančních trzích nepatrně optimističtější než v předchozích dnech, když se vlády i centrální banky předbíhají v opatřeních na podporu ekonomik. I zde je tak nutné hledat jeden z důvodů mírného posílení české měny. O slovo se ve čtvrtek přihlásila Česká národní banka (ČNB), která hlasovala o rozdělní zisku loňského roku ve výši 57,9 miliard korun. Zajímavostí bylo, že člen bankovní rady A. Michl ještě předtím uvedl, že bude hlasovat pro to, aby ČNB polovinu zisku poslala do státního rozpočtu na pomoc proti dopadům koronaviru. Bankovní rada však nakonec rozhodla, že zisk použije na úhradu části účetní ztráty z předchozích let. Bezprecedentní krok se tak z pohledu ČNB nekonal. Za týden bude zasedat ČNB znovu, tentokráte na měnověpolitickém zasedání a další snížení úrokových sazeb visí ve vzduchu.
USDCZK & PLNCZK: Obchodování koruny vůči americkému dolaru bylo včera opět velmi volatilní, když česká měna dále oslabila až na odpoledních 25,80 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým probíhalo obchodování v rozmezí 6 – 6,10 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint ve čtvrtek ráno testoval hladinu 360 HUF/EUR a následně během dne se obchodovalo z pohledu forintu na o něco silnějších hodnotách. Polský zlotý ve čtvrtek ráno zamířil nad hladinu 4,60 PLN/EUR a v odpoledních hodinách se obchodování stabilizovalo klem hladiny 4,55 PLN/EUR. Růst únorové průmyslové produkce v Polsku lze označit jako staré dobré číslo. Březen již přinese zcela odlišná čísla.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru pokračovalo oslabování eura, když se ke konci čtvrtečního odpoledne obchodovalo již pod hladinou 1,07 USD/EUR (téměř tříleté eurové minimum). S dalším uvolněním měnové politiky (dodatečné QE ve výši 750 mld. eur) ve středu večer přišla Evropská centrální banka. V nadcházejících dnech a v dubnu lze pravděpodobně očekávat další oslabování eura směrem k paritě 1 USD/EUR, když americký dolar v tomto týdnu převzal na devizovém trhu funkci super bezpečného přístavu.