Eurozóna: Běžný účet platební bilance v listopadu skončil přebytkem ve výši 13,41 mld. eur.
USA: Stavební povolení v prosinci poklesly o 1,6 % m/m a započaté stavby domů poklesly o 1,4 % m/m. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 14/1 poklesly na 190 tis. Index výrobní aktivity v okolí Philadelphie v lednu vzrostl na -8,9 z prosincových -13,7 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve čtvrtek odpoledne znovu posílila a testovala hladinu 23,90 CZK/EUR. Koruna tak dokázala opět vylepšit nejen svá letošní maxima, ale zároveň se posunout na nejsilnější hodnoty od r. 2008. Česká měna tak zatím navazuje na pozvolné rozšiřování zisků s předchozích dvou týdnů a nebrání jí v tom zatím ani aktuální zhoršení sentimentu na finančních trzích. Poptávka po úvěrech se podle průzkumu ČNB snižuje a to jak u domácností, tak i u nefinančních podniků (dlouhodobé investiční úvěry).
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna ve čtvrtek pohybovala v rozmezí 22,10 – 22,20 CZK/USD a vůči polskému zlotému během odpoledne posilovala směrem k úrovni 5,05 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru ve čtvrtek opět tlačil pod hladinu 395 HUF/EUR, zatímco obchodování zlotého probíhalo nad hladinou 4,70 PLN/EUR a v odpoledních hodinách zlotý ztrácel.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve čtvrtek obchodovalo primárně v rozmezí 1,079 – 1,083 USD/EUR. Euru výrazněji nepomohly výroky evropských centrálních bankéřů (Lagardeová, Knot), které naznačují, že Evropská centrální banka (ECB) je připravena pokračovat v rychlém utahování měnové politiky a to zatím především prostřednictvím zvyšování úrokových sazeb. To, že ECB zvýší sazby na únorovém zasedání o 50 bazických bodů je dané, ale podle Knota je možné několikanásobné zvýšení sazeb o 50 bodů i na dalších zasedáních. Zlepšení hospodářského výhledu eurozóny, ale zároveň i problém vysoké inflace, akcentovala prezidentka ECB Lagardeová, která mimo jiné poradila tržním účastníkům přehodnotit jejich pozice (finanční trh stále úplně nevěří, že ECB bude sazby dále prudce zvyšovat). Odpoledne zveřejněné statistiky z USA se tentokráte nesly v pozitivnějším duchu a to především u týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti, ale lepší byl i výrobní index v okolí Philadelphie. Zatímco čísla z USA od začátku letošního roku ukazují vesměs na zpomalení ekonomické aktivity i inflace, tak pokud jde o čísla z pracovního trhu, tak ta zůstávají velmi silná a dávají alespoň určitou šanci, že by americký Fed nakonec mohl v únoru přeci jen zvýšit sazby ještě o 50 bodů.