Eurozóna:Bilance běžného účtu v listopadu po očištění skončila přebytkem ve výši 33,9 mld. eur. Stavební produkce v listopadu vzrostla o 0,73 % m/m. Růst spotřebitelské inflace v prosinci potvrzen na 0,3 % m/m a 1,3 % r/r.
USA:Počet stavebních povolení v prosinci klesl o 3,9 % m/m. Počet nově zahájených staveb domů v prosinci vzrostl o 16,9 % m/m. Průmyslová produkce v prosinci klesla o 0,3 % m/m. Index spotřebitelské důvěry dle Michiganské univerzity v lednu dle předběžných údajů klesl na 99,1 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se v pátečních dopoledních hodinách podařilo vůči euru mírně posílit pod hladinu 25,15 CZK/EUR, v jejímž okolí převažovalo obchodování na tomto měnovém páru i po zbytek dne. I přes toto mírné posílení se však koruně již nepodařilo navrátit na středeční sedmileté maximum.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se koruně ani v pátek nedařilo a dále prohlubovala své ztráty. V průběhu dne postupně oslabila o 7 haléřů a v závěru odpoledne se obchodovalo v okolí hranice 22,67 CZK/USD. Vůči polskému zlotému se však koruně dařilo a dokázala umazat své čtvrteční ztráty. Od dopoledních hodin se na tomto měnovém páru obchodovalo v okolí 5,93 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se v pátek opět nedařilo maďarskému forintu, který během dne postupně oslaboval. Zamířil nad hladinu 336 HUF/EUR na nejslabší hodnoty od konce listopadu 2019. Polský zlotý se na měnovém páru s eurem pohyboval v rozmezí 4,23 – 4,24 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v pátek dařilo americkému dolaru, který postupně vůči euru posiloval a v závěru odpoledne zamířil až mírně pod hladinu 1,110 USD/EUR. V pátek byl potvrzen prosincový 1,3% meziroční růst spotřebitelské inflace v eurozóně, která se tak navrátila do dolního pásma inflačního cíle ECB. Jde přitom o nejvyšší úroveň od června loňského roku (kdy inflace dosáhla rovněž 1,3 % r/r). Nejvyšší míry spotřebitelské inflace přitom v prosinci dosáhlo Maďarsko (4,1 % r/r) Rumunsko (4,0 % r/r), Slovensko (3,2 % r/r) a Česká republika (3,2 % r/r). Meziročně nejvíce zdražily služby (+1,8 % r/r) a segment potravin, alkoholu a tabákových výrobků (+2,0 % r/r). I přes mírný vzestupný trend zatím spotřebitelské ceny v eurozóně zůstávají stále pod dlouhodobým 2% inflačním cílem Evropské centrální banky.