Eurozóna:Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí podle předběžného odhadu vzrostl o 0,4 % k/k a 1,2 % r/r. Míra nezaměstnanosti v březnu poklesla na 7,7 % z únorových 7,8 %.
Německo:Spotřebitelské ceny v dubnu podle předběžného odhadu vzrostly o 1,0 % m/m a 2,0 % r/r.
Maďarsko:Centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 0,90 %.
Polsko: Spotřebitelské ceny v dubnu podle předběžného odhadu vzrostly o 1,1 % m/m a 2,2 % r/r.
USA: Spotřebitelská důvěra v dubnu vzrostla na 129,2 z březnových 124,1 bodu. Index ISM ve výrobním sektoru v dubnu poklesl na 52,8 z březnových 55,3 bodu. Americká centrální banka (Fed) ponechala v souladu s předpoklady hlavní úrokovou sazbu v rozmezí 2,25 – 2,50 %.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru během úterý a středy posílila a sestoupala až těsně nad hladinu 25,60 CZK/EUR. Klíčovou domácí makroekonomickou událostí je dnes zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB). ČNB podle nás úrokové sazby letos poprvé zvýší – hlavní úroková sazba tak vzroste o 0,25 p.b. na 2,00 %. Vzhledem k tomu, že zvýšení sazeb je trhem z větší části započteno, tak prostor pro posílení koruny není až tak velký a neočekáváme, že by koruna zamířila pod hladinu 25,50 CZK/EUR. Pokud by ČNB sazby nezvýšila, lze očekávat oslabení koruny do rozmezí 25,80 – 25,90 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru si koruna během úterý a středy připsala zisky cca 20 haléřů, když se svezla s vývojem na eurodolaru. Na měnovém páru s polským zlotým pokračovalo obchodování v rozmezí cca 1-3 haléře pod hranicí 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se v úterý a ve středu nedařilo maďarskému forintu, který vůči euru oslabil nad hladinu 324 HUF/ERUR. Maďarské centrální bance se do utahování měnové politiky nechce, a to ani přes výraznější růst spotřebitelské inflace v letošním roce. Polský zlotý dokázal v úterý a následně i ve středu posílit těsně nad hladinu 4,28 PLN/EUR po výrazně rychlejším růstu dubnové spotřebitelské inflace.
EURUSD: Společná evropská měna pozitivně reagovala na rychlejší růst HDP eurozóny v 1. čtvrtletí letošního roku. Euro v úterý zamířilo nad hladinu 1,12 USD/EUR a ve středu během dne své zisky ještě mírně rozšířilo.
Očekávaná data a události
ČR: Zasedání bankovní rady ČNB, Index PMI ve výrobním sektoru (duben), Plnění státního rozpočtu (duben)
Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru v dubnu po finální úpravě
Polsko: Index PMI ve výrobním sektoru (duben)
USA: Týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 27. dubna), Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (březen) – finální údaj