Eurozóna:Spotřebitelské ceny se v srpnu zvýšily o 0,1 % m/m a 1,0 % r/r, přičemž jádrová složka inflace vzrostla o 0,9 % r/r.
Polsko:Průměrná mzda v soukromém sektoru v srpnu vzrostla o 6,8 % r/r a zaměstnanost se zvýšila o 2,6 % r/r.
USA:Počet vydaných stavebních povolení v srpnu vzrostl o 7,7 % m/m a počet zahájených staveb domů o 12,3 % m/m. Americký Fed snížil hlavní úrokovou sazbu o 0,25 p.b. do pásma 1,75 – 2,00 %.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se ve středu odehrávalo kolem hladiny 25,90 CZK/EUR, když nebyla zveřejněna žádná domácí makroekonomická čísla, na které by mohla koruna výrazněji reagovat. Z pohledu domácího automobilového průmyslu tak byla alespoň zajímavá statistika registrací nových vozidel v EU za srpen, která poklesla o 8,4 % r/r. Na první pohled vypadá toto číslo hrozivě, avšak je potřeba si uvědomit, že loňský srpen byl specifický s ohledem na následné zavedení emisních limitů. Automobily v EU sice letos moc na odbyt nejdou, avšak pozitivní alespoň je, že klíčové automobilky působící v ČR dokáží zvyšovat podíl na trhu a produkce je celkem solidní, o čemž ostatně svědčí i hodnota nových zakázek.
USDCZK & PLNCZK: Obchodování koruny vůči dolaru se ve středu během dne odehrávalo primárně v rozmezí 23,40 – 23,47 CZK/USD a bylo ovlivněno vyčkáváním na večerní zasedání Americké centrální banky (Fed). Na měnovém páru s polským zlotým se koruna pohybovala v rozmezí 5,96 – 5,97 CZK/PLN.
• EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint ve středu mírně posílil a během dne se nacházel v blízkosti hladiny 333 HUF/EUR. Pro polský zlotý byla ve středu důležitá hladina 4,34 PLN/EUR, kolem níž se obchodování vesměs odehrávalo.
EURUSD: Obchodování na hlavním měnovém páru bylo ve středu ovlivněno vyčkáváním na večerní výsledek zasedání Americké centrální banky (Fed). Euro ve středu ráno oslabilo a během dne se kurz pohyboval v těsném pásmu 1,104 – 1,106 USD/EUR. Fed v souladu s tržním odhadem snížil základní úrokovou sazbu o 0,25 p.b. do pásma 1,75 – 2,00 %, když však tři členové měnového výboru (FOMC) hlasovali pro ponechání sazeb beze změny. Jedná se o druhé snížení sazeb v řadě, když Fed argumentoval zhoršením globálního ekonomického výhledu a tlumenými inflačními tlaky v USA. Nová makroekonomická prognóza žádné výraznější změny nepřinesla, když pro letošek Fed počítá dokonce s mírně rychlejším růstem HDP ve srovnání s červnovou prognózou. Na nějakou výraznou chuť Fedu dále snižovat úrokové sazby neukazuje ani mediánový odhad vývoje sazeb mezi americkými centrální bankéři, ačkoliv J. Powel na tiskové konferenci další pokles sazeb nevyloučil. Reakce na eurodolaru byla umírněná a dolar ve středu večer nedokázal zamířit pod hladinu 1,10 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Běžný účet platební bilance (červenec)
Polsko: Průmyslová produkce (srpen), Ceny průmyslových výrobců (srpen)
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 7. září), Index výrobní aktivity z okolí Philadelphie (září), Prodeje starších domů (srpen)