Německo:ZEW index ekonomického sentimentu v červenci poklesl z 18,6 b. na 17,5 b.
Polsko:Změna zaměstnanosti v červnu +4,3 % r/r. Průměrná mzda v červnu +6 % r/r.
Eurozóna: Evropská centrální banka (ECB) uvedla, že ve třetím čtvrtletí vidí zvyšující se poptávku po hypotékách a úvěrech pro jednotlivce i firmy.
USA:Ceny dováženého zboží v červnu -0,2 % m/m. NAHB index trhu s bydlením v červenci poklesl ze 67 b. na 64 b. TIC Flows – čisté dlouhodobé kapitálové toky v květnu: 91,9 mld. USD.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Pohyby koruny k euru byly během obchodních hodin minimální. Ve večerních hodinách pak koruna lehce slábla k hladině 26,10 CZK/EUR. Ekonomický kalendář byl včera opět prázdný a obdobně na tom bude i dnes. Tento týden je z důležitějších makrodat na programu akorát zítřejší výrobní inflace za červen, která i tak s korunou nejspíše nijak znatelně nezahýbá.
USDCZK & PLNCZK: Dění na měnovém páru koruna k americkému dolaru se odehrálo pod taktovkou eurodolaru. Domácí měně se podařilo rozšířit zisky ze začátku týdne a do závěru odpoledne si polepšila k úrovni 22,51 CZK/USD. Koruna včera vůči zlotému přešlapovala v blízkosti hranice 6,21 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Maďarský forint včera umazal ztráty z pondělí a do pozdního odpoledne se posunul k hladině 305,8 HUF/EUR. Zlotý vůči euru nejdříve slábl, poté se vrátil k hodnotám kolem 4,198 PLN/EUR.
EURUSD: Americký dolar vstoupil vůči euru do evropské seance na slabších hodnotách nad hranicí 1,15 USD/EUR. Do závěru evropského obchodování tyto ztráty navýšil a dostal se až k úrovni 1,158 USD/EUR. Oslabení dolaru bylo způsobeno neúspěchem hlasování amerického Senátu o zdravotnické reformě, které rozvířilo pochybnosti o tom, zda budou vůbec úspěšné jiné klíčové reformy, které prezident Donald Trump proklamoval jako stěžejní součást svého volebního programu. Jedná se zejména o reformu daňového systému, na které jsou trhy podstatně více citlivé než na výměnu Obamacare. Silné euro může být momentálně pro ECB trnem v oku a na čtvrtečním zasedání může její prezident M. Draghi použít „ostřejší vyjádření“, která by euro oslabila.
Očekávaná data a události
Polsko: Maloobchodní prodeje (červen), Ceny průmyslových producentů (červen)
USA: Žádosti o hypotéku podle MBA (týden), Nově zahájené stavby domů (červen), Stavební povolenky (červen)