Eurozóna: Podle guvernéra ECB M. Draghiho bude muset ECB přikročit k dodatečným stimulačním opatřením na podporu inflace, pokud se nezlepší hospodářské vyhlídky eurozóny. V zahraničním obchodu v dubnu export vzrostl o 5,2 % r/r a import o 6,6 % r/r při přebytkové obchodní bilanci ve výši 15,7 mld. eur. Spotřebitelské ceny v květnu vzrostly o 0,1 % m/m a 1,2 % r/r, přičemž růst jádrové složky činil 0,8 % r/r.
Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW ve složce očekávání v červnu poklesl na -21,1 z květnových -2,1 bodu.
USA: Zahájené stavby domů v květnu poklesly o 0,9 % m/m a stavební povolení vzrostly o 0,3 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna v úterý druhý den v řadě oslabila a odpoledne zamířila nad hladinu 25,60 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Ještě výraznější ztráty si včera koruna připsala k americkému dolaru, vůči kterému se ke konci odpoledne pohybovala na hladině 22,90 CZK/USD. A ztráty cca 3 haléřů si koruna připsala i vůči polském zlotému, kde se obchodování přeneslo na odpoledních 6,02 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se v úterý nedařilo maďarskému forintu, který oslabil nad hladinu 323 HUF/EUR. Posílit naopak dokázal polský zlotý, který vůči euru zavřel pod hladinu 4,26 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro v úterý dopoledne oslabilo a zamířilo pod hladinu 1,12 USD/EUR. To, jakou sílu může mít slovo centrálního bankéře, včera ukázal M. Draghi (guvernér Evropské centrální banky – ECB) na pravidelné každoroční konferenci v portugalské Sintře. V ranním projevu Draghi zmínil, že pokud se nezlepší vyhlídky pro vývoj inflace a ekonomiky eurozóny, bude muset ECB přikročit k dodatečným stimulům, když konkrétně uvedl možnost zavedení záporných úrokových sazeb. V případě potřeby však bude ECB připravena i k obnově nákupu dluhopisů, který ukončila (program APP) v závěru loňského roku. Jedná se zatím o nejjednoznačnější varovný vzkaz z ECB v letošním roce. Euro v reakci na Draghiho slova oslabilo a výraznější ztráty si nepřipsalo pravděpodobně jen kvůli tomu, že dnes večer je na programu velmi očekávané zasedání Americké centrální banky (Fed). Trhy v posledních týdnech výrazně přehodnotily výhled na měnovou politiku Fedu, když na horizontu 1 roku očekávají až trojí snížení úrokových sazeb. Klíčové dnes večer tak bude sledovat, jak moc Fed v podobě nové makroekonomické prognózy a následného projevu J. Powella naplní tržní očekávání. Zjednodušeně platí, že pokud Fed trhy zklame, tak má dolar prostor pro posílení a minimálně testování letošních maxim na hladině 1,11 USD/EUR. Naopak, pokud Fed očekávání trhu naplní, můžeme se dočkat prudkého oslabení americké měny k minimu z minulého týdne na 1,134 USD/EUR.