ČR: Člen bankovní rady ČNB L. Lízal uvedl, že by případné zavedení záporných sazeb mohlo prospět hladkému vystoupení z kurzového závazku na koruně. Na druhou stranu dodal, že není potřeba zavádět další nekonvenční kroky v oblasti měnové politiky, a že v současné době není potřeba ani záporných sazeb v ČR.
Slovensko:Index spotřebitelských cen v dubnu -0,4 % r/r. Obchodní bilance v březnu v přebytku 308 mil. EUR. Stavebnictví v březnu -0,4 % r/r. Průmyslová produkce v březnu -1,4 % r/r.
Eurozóna: Index spotřebitelských cen v dubnu 0,0 % m/m a -0,2 % r/r.
USA: Žádosti o hypotéky (MBA) se v týdnu končícím 13. května snížily o 1,6 %.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Domácí měna na měnovém páru s eurem včera opět zůstala přilepená k hranici 27 CZK/EUR. Vyjádření člena bankovní rady L. Lízala se do vývoje kurzu nijak nepromítlo. Koruna se od současných hodnot v dohledné době velmi pravděpodobně nevzdálí. Prostor má akorát k oslabení, nicméně momentálně se jen stěží hledá důvod, proč by se měla přesunout ke znatelně slabším hodnotám.
USDCZK & PLNCZK: Koruně se včera vůči americkému dolaru příliš nedařilo. Do pozdních odpoledních hodin oslabila k hladině 23,96 CZK/USD. Na páru se zlotým si domácí měna naopak přilepšila a ukončila na úrovni 6,153 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny včera ztrácely. Nejhorší výsledek předvedl polský zlotý, který se do závěru obchodní seance posunul k hodnotám kolem 4,397 PLN/EUR. Forint v průběhu dne oslabil k 316,8 HUF/EUR, následně však část těchto ztrát umazal a kolem 17. hodiny se kotoval na 316,1 HUF/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se během evropské obchodní seance příliš zajímavého neodehrálo. Eurodolar se pohyboval převážně v pásmu 1,125 - 1,129 USD/EUR. Nízká volatilita na trhu byla způsobena především vyčkáváním investorů na zápis z posledního zasedání americké centrální banky (Fedu), který byl zveřejněn ve večerních hodinách našeho času. Zápis poskytl trhům poměrně důležitý signál, že pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb v červnu je relativně vysoká. Dolar reagoval na zveřejněné informace posílením k hranici 1,122 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Polsko: Maloobchodní tržby (duben), Průmyslová produkce (duben)
Eurozóna: Běžný účet platební bilance (březen), Průmyslová produkce (březen)
USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Philadelphský Fed Index (březen), Conference Board – hlavní ukazatel (duben)