ČR: Ceny průmyslových výrobců v listopadu klesly o 1,0 % m/m, meziročně vzrostly o 21,3 %.
Eurozóna: Kompozitní index PMI v prosinci dle předběžného odhadu roste na 48,8 b. Dílčí index ve zpracovatelském sektoru roste na 47,8 b. Dílčí index v sektoru služeb roste na 49,1 b. Spotřebitelské ceny v listopadu dle finálních dat klesly o 1,0 % m/m a vzrostly o 10,1 % r/r (revize z 10,0 % r/r). Bilance zahraničního obchodu skončila v říjnu schodkem ve výši 26,5 mld. eur.
Německo: Kompozitní index PMI v prosinci dle předběžného odhadu roste na 48,9 b. Dílčí index ve zpracovatelském sektoru roste na 47,4 b. Dílčí index v sektoru služeb roste na 49,0 b.
Polsko: Spotřebitelské ceny v jádrové složce v listopadu vzrostly o 11,4 % r/r.
USA: Kompozitní index PMI v prosinci dle předběžného odhadu klesl na 44,6 b. Dílčí index ve zpracovatelském sektoru klesl na 46,2 b. Dílčí index v sektoru služeb klesl na 44,4 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru české koruny a eura se v pátek obchodovalo v širším okolí hladiny 24,25 CZK/EUR, česká měna pak zakončila na této úrovni. Na zveřejnění listopadových výrobních cen tak koruna nereagovala. Meziměsíčně se ceny v tuzemském průmyslu snížily o 1,0 % (zejména díky poklesu cen ropy), meziročně pokračovaly v růstu, avšak nejnižším tempem od letošního února. Růst je i nadále tažen zejména rostoucími cenami energií a také zbožím krátkodobé spotřeby, bez započtení energií ceny vzrostly o 14,6 % r/r (v říjnu o 15,7 % r/r). Nutno také podotknout, že v rámci výrobních cen nejvýrazněji vzrostly ceny v zemědělství, a to o 2,8 % m/m a o 29,9 % r/r, což předznamenává další nárůst cen potravin pro spotřebitele.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru české měny a amerického dolaru v závěru týdne převažovalo obchodování v rozmezí 24,75 – 24,85 CZK/USD, v souhrnu koruna mírně oslabila. Vůči polskému zlotému pokračovalo obchodování pod hladinou 5,20 CZK/PLN, koruna zakončila stejně jako ve čtvrtek na úrovni 5,17 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se v pátek maďarský forint pohyboval převážně v rozmezí 405,5 – 407,5 HUF/EUR. Na měnovém páru polského zlotého a eura se pak obchodovalo primárně v pásmu 4,685 – 4,700 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro v souhrnu odevzdalo zbylé zisky, které si připsalo po čtvrtečním zasedání Evropské centrální banky (ECB). Na konci odpoledne se obchodovalo mírně nad úrovní 1,060 USD/EUR. Předběžné odhady podnikatelské aktivity v Německu i celé eurozóně sice překonaly tržní očekávání, aktivita se však stále nachází na nízkých hodnotách ukazujících na zhoršování ekonomických podmínek. Jelikož ale dochází ke zmírňování tempa poklesu, roste pravděpodobnost, že by recese mohla být mělčí, než se původně čekalo.
Očekávaná data a události
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo (prosinec)
USA: Index vývoje na trhu nemovitostí NAHB (prosinec)