Eurozóna: Spotřebitelské ceny v říjnu finálně vzrostly o 0,2 % m/m a poklesly o 0,3 % r/r. Tempo růstu jádrové složkyinflace setrvalo na 0,2 % r/r.
USA: Počet vydaných stavebních povolení v říjnu oproti září stagnoval. Nově zahájená výstavba domů v říjnu vzrostla o 4,9 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve středu posílila a smazala tak úterní ztráty, když těžila z pozitivního vývoje ve středoevropském regionu. Obchodování se přesunulo z ranních 26,50 pod hladinu 26,40 CZK/EUR ke konci středečního odpoledne. Nejpravděpodobnějším scénářem pro druhou polovinu týdne je obchodování v bočním trendu 26,30 – 26,50 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný. Za pozornost stálo vyjádření člena bankovní rady V. Benda ohledně dynamiky úvěrů. Podle Bendy pokračuje solidním tempem tvorba nových úvěru domácnostem i firmám a zatím se tak daří vyhnout tzv. zamrznutí úvěrového trhu, ke kterému často dochází při hospodářském poklesu.
USDCZK & PLNCZK: Koruně se ve středu dařilo i vůči americkému dolaru – posílení koruny těsně nad hladinu 22,20 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým pokračovalo obchodování v širším okolí hladiny 5,90 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint po třech dnech oslabování dokázal ve středu posílit a částečně tak korigovat předchozí ztráty. Obchodování se seshora přiblížilo hladině 360 HUF/EUR. Dařilo se i polskému zlotému, kde se ke konci dne obchodovalo těsně pod hladinou 4,47 PLN/EUR. Vzhledem ke skutečnosti, že hladina 4,46 PLN/EUR představuje důležitou rezistenční úroveň, tak spíše než další posilování zlotého, je pro dnešek pravděpodobnější pokračování obchodování v bočním trendu 4,46 – 4,50 PLN/EUR.
EURUSD: Obchodování na hlavním měnovém páru zůstalo i ve středu uvězněno pod hladinou 1,19 USD/EUR, když se obchodovalo primárně v rozmezí 1,185 – 1,189 USD/EUR. Z makroekonomických statistik stála v eurozóně za pozornost finální čísla spotřebitelské inflace za říjen. Jedná se o třetí měsíc v řadě, kdy je meziroční růst inflace záporný a de facto na nule je i jádrová složka. Inflace v eurozóně tak setrvává hluboko pod inflačním cílem Evropské centrální banky (ECB), tj. pod 2 % a podle aktuální prognózy ECB není reálné, že by se inflace k inflačnímu cíli udržitelně přiblížila v roce 2021 ani v roce 2022.
Polsko: Vývoj zaměstnanosti a mezd v soukromém sektoru (říjen), Záznam z posledního zasedání tamní centrální banky (NBP)
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 14. listopadu), Index výrobní aktivity z okolí Philadelphie (listopad), CB index ekonomické aktivity (říjen), Prodeje starších domů (říjen)