ČR: Ceny v průmyslu se v prosinci snížily o 0,4 % m/m a o 2,9 % r/r v a v souhrnu za celý rok 2015 poklesly o 3,2 %. Ceny v zemědělství se v prosinci oproti listopadu zvýšily o 0,8 % m/m a o 1,1 % r/r, ale za celý rok 2015 poklesly o 6,0 %. Vývozní ceny v listopadu poklesly o 3,5 % r/r a dovozní ceny o 3,7 % r/r.
Polsko: Jádrová inflace (očištěno o ceny potravin a energií) v prosinci vzrostla o 0,2 % r/r
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru na úvod nového týdne pokračovalo nad intervenční hladinou 27 CZK/EUR. Z domácích dat stály za pozornost data o cenovém vývoji ve výrobě. Vzhledem k nízkým cenám ropy v loňském roce a jejich dalšímu poklesu v závěru loňského roku v prosinci poklesly i ceny mezi průmyslovými výrobci. Z nízkých cen ropy těží až na výjimky (energetika) většina průmyslových odvětví. V závěru loňského roku naopak došlo k mírnému zrychlení cenového růstu mezi zemědělskými výrobci.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru koruny s americkým dolarem se v pondělí obchodovalo především v okolí hladiny 24,80 CZK/USD. V souhrnu za celý den koruna mírně oslabila. Vůči polskému zlotému se koruna pohybovala pod hladinou 6,10 CZK/PLN, na nejsilnějších hodnotách od intervence ČNB z listopadu 2013.
EURHUF & EURPLN: Ze středoevropských měn se pozornost v úvodu nového týdne soustředila především na polský zlotý. V závěru minulého týdne agentura S&P neočekávaně snížila Polsku rating, na což zlotý reagoval oslabením až na úroveň 4,49 PLN/EUR. Včera k dalším ztrátám polské měny již nedošlo a zlotý menší část pátečních ztrát umazal. Zároveň však nelze vyloučit, že zlotý v tomto týdnu dále oslabí a zamíří nad hladinu 4,50 PLN/EUR. Každopádně je v nejbližších dnech nutné počítat s výraznějšími pohyby zlotého a to jak vůči euru, tak i k dalším měnám, korunu nevyjímaje. Maďarský forint se na úvod nového týdne vůči euru pohyboval převážně nad hladinou 315 HUF/ERUR.
EURUSD: Vývoj na hlavním měnovém páru byl na začátku nového týdne poznamenán absencí významnějších dat a státním svátkem v USA, kdy byly zavřené americké trhy. Výsledkem tak bylo obchodování v rozmezí 1,087 – 1,091 USD/EUR. Nejslabší bylo euro v závěru dne. Dnešek bude zajímavější na makroekonomická data, a to především v Evropě. Klíčovou událostí týdne však bude až čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB).
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index spotřebitelských cen (prosinec)
Německo: Index spotřebitelských cen (prosinec), Index ekonomické nálady ZEW (leden)