ČR: Ceny průmyslových výrobců v srpnu meziměsíčně klesly o 0,1 % a vzrostly o 25,2 % r/r.
Eurozóna: Spotřebitelské ceny v srpnu dle finálních dat vzrostly o 0,6 % m/m a o 9,1 % r/r.
Polsko: Růst spotřebitelských cen v jádrové složce v srpnu zrychlil na 9,9 % r/r.
USA: Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity v září dle předběžného odhadu vzrostla na 59,5 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru s eurem koruna v pátek mírně oslabila. Zatímco ještě po poledni se obchodovalo pod hranicí 24,50 CZK/EUR, v průběhu odpoledne koruna oslabila a zakončila mírně pod úrovní 24,55 CZK/EUR. Pozornost v závěru týdne poutala srpnová čísla o výrobní inflaci. Ceny průmyslových výrobců poprvé v letošním roce meziměsíčně klesly, a to o 0,1 %. K tomuto poklesu došlo vlivem snížení cen ropy, a tedy v rámci průmyslu pak v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Nutno však podotknout, že v meziročním srovnání právě tento segment zaznamenal nejvyšší nárůst. Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu pak vzrostly meziročně o 54,3 %. Celkový meziroční růst pak v srpnu zpomalil z červencových 26,8 % na 25,2 %.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se české měně v pátek podařilo jen nepatrně posílit, když zakončila mírně nad hladinou 24,45 CZK/USD. A to i přesto, že se jí v průběhu dne příliš nedařilo a několikrát zamířila nad úroveň 24,60 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým koruna naopak mírně oslabila, na konci odpoledne probíhalo obchodování na hladině 5,20 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se v závěru týdne dařilo maďarskému forintu, který tak umazal čtvrteční ztráty, když již od ranních hodin postupně posiloval a zamířil do okolí úrovně 405 HUF/EUR. V souhrnu však i přesto za celý týden oslabil. Na měnovém páru polského zlotého a eura pak převažovalo obchodování v rozmezí 4,712 – 4,724 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se zprvu obchodovalo pod paritou, v závěru odpoledne však euro dokázalo posílit a obchodování se přesunulo nad hranici 1 USD/EUR. Příjemně překvapil předběžný odhad zářijové důvěry amerických spotřebitelů. Ta sice skončila mírně pod tržním očekáváním, vzrostla však na pětiměsíční maximum. Ke zlepšení přitom došlo jak u hodnocení současných podmínek, tak ve složce očekávání. Není však jasné, zdali toto zlepšení bude trvalejšího charakteru, protože u spotřebitelů stále velmi přetrvává nejistota, co se týče budoucího vývoje cen.