Eurozóna: Spotřebitelské ceny v červenci dle finálních dat vzrostly o 0,1 % m/m a o 8,9 % r/r.
USA: Počet nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 13. srpna klesl na 250 tis. Index výrobní aktivity v okolí Philadelphie v srpnu vzrostl na 6,2 b. Index vývoj americké ekonomiky CB v červenci klesl o 0,4 % m/m. Prodeje starších domů v červenci klesly o 5,9 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se včera vůči euru nedařilo a prohloubila tak své ztráty z předešlých dnů. Již od ranních hodin převážně oslabovala a postupně zamířila z hladiny 24,55 CZK/EUR nad úroveň 24,60 CZK/EUR (na svá dvoutýdenní minima), kde se obchodovalo i na konci odpoledne. Domácí makroekonomický kalendář byl prázdný, za pozornost bude z tuzemských statistik stát srpnový konjukturální průzkum v příštím týdnu.
USDCZK & PLNCZK: Koruně se nedařilo ani na měnovém páru s americkým dolarem, když zejména později odpoledne prudce oslabila na své nejslabší hodnoty za poslední dva týdny, k hladině 24,30 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna naopak mírně posílila, v průběhu dne zamířila pod úroveň 5,20 CZK/PLN, později část zisků odevzdala.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn v případě maďarského forintu v průběhu celého dne zprvu převládal oslabující trend, když zamířil na úroveň 408 HUF/EUR. V závěru odpoledne však ztráty umazal a nacházel se na hladině 404 HUF/EUR. Polský zlotý vůči společné evropské měně mírně ztratil a prohloubil tak středeční ztráty. Na konci odpoledne se pak pohyboval na hladině 4,72 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se zprvu dařilo převážně euru, které posílilo do blízkosti úrovně 1,020 USD/EUR. Ke konci odpoledne si však zisky začal připisovat dolar a obchodování se přesunulo pod hladinu 1,015 USD/EUR. Červencová inflace v eurozóně byla potvrzena na nové rekordní výši +8,9 % r/r, zrychlila tak z červnových +8,6 % r/r. V jádrové složce pak došlo ke zrychlení z červnových +3,7 % r/r na 4,0 % r/r v červenci. Příjemně překvapily statistiky z amerického pracovního trhu, kdy v minulém týdnu mírně poklesl počet nově vydaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti, zatímco trh naopak odhadoval nárůst (na + 265 tis.).
Očekávaná data a události
Eurozóna: Běžný účet platební bilance (červen)
Německo: Ceny průmyslových výrobců (červenec)
Polsko: Růst zaměstnanosti a mzdy v soukromém sektoru (červenec), Průmyslová produkce (červenec), Ceny průmyslových výrobců (červenec)