USA:Počet nově zahájených staveb v červenci vzrostl o 22,6 % m/m. Počet vydaných stavebních povolení v červenci vzrostl o 18,8 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování české koruny na měnovém páru včera probíhalo převážně v rozmezí 26,12 – 26,16 CZK/EUR. V závěru odpoledne se obchodovalo mírně pod hladinou 26,15 CZK/EUR a koruna tak setrvala na hodnotách, na které oslabila v úvodu týdne. Domácí makroekonomický kalendář je v tomto týdnu prázdný, za pozornost budou stát až výsledky tuzemského konjunkturálního průzkumu za srpen na začátku příštího týdne.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se však české měně v úterý dařilo. Navázala tak na mírné zisky z pondělního odpoledne, kdy zamířila těsně nad hladinu 22,0 CZK/USD. Včera pokračovala ve svém posilujícím trendu a již od dopoledních hodin probíhalo obchodování pod touto hranicí. V závěru úterního odpoledne se obchodovalo těsně nad hladinou 21,90 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým si koruna naopak v průběhu dne připisovala ztráty. Nedokázala tak udržet zisky z pondělního odpoledne a z ranních 5,95 CZK/PLN postupně zamířila k hladině 5,97 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint ve včerejších dopoledních hodinách postupně oslaboval a zamířil až těsně nad hladinu 350 HUF/EUR. Během odpoledne se mu sice podařilo část ztrát umazat, přesto však obchodování setrvalo na úrovni 349 HUF/EUR, kam forint oslabil v úvodu týdne. Polskému zlotému se na měnovém páru s eurem dařilo o trochu více, již od ranních hodin si postupně připisoval zisky a v závěru odpoledne zamířil až těsně pod hladinu 4,38 PLN/EUR. Podařilo se mu tak posílit na nejsilnější hodnoty od začátku letošního června.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v úterý dařilo především společné evropské měně, která odpoledne zamířila dokonce až na úroveň 1,195 USD/EUR. V závěru odpoledne pak sice část zisků odevzdala, přesto se obchodovalo na hladině 1,192 USD/EUR (nejsilnější hodnoty eura od května 2018). Americkému dolaru se tak nedařilo i přesto, že červencové statistiky počtu nově zahájených staveb i vydaných stavebních povolení výrazně předčily tržní očekávání.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index spotřebitelských cen – finální data (červenec), Běžný účet platební bilance (červen)
Polsko: Vývoj mezd a zaměstnanosti v soukromém sektoru (červenec)