Eurozóna: Spotřebitelské ceny v červnu dle finálních dat vzrostly o 0,3 % m/m a o 1,9 % r/r. Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu přebytkem ve výši 7,5 mld. eur.
Polsko: Spotřebitelské ceny v jádrové složce v červnu vzrostly o 3,5 % r/r.
USA: Maloobchodní tržby v červnu vzrostly o 0,6 % m/m a o 18,0 % r/r. Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity v červenci dle předběžného odhadu klesá na 80,8 b. (dle tržního odhadu růst na 86,5 b.).
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru probíhalo v pátek převážně v rozmezí 25,52 – 25,56 CZK/EUR. Po poledni převládal v případě české měny posilující trend. V souhrnu si tak i nadále udržela zisky z celého týdne. Domácí makroekonomický kalendář byl v závěru minulého týdne prázdný, za pozornost budou stát až červnové ceny průmyslových výrobců v tomto týdnu.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se ve čtvrtek obchodovalo převážně v rozmezí 21,60 – 21,67 CZK/USD, v závěru odpoledne koruna vůči dolaru posilovala a zakončila na úrovni 21,60 CZK/USD. Vůči polskému zlotému si koruna udržela zisky z celého týdne a dále posílila hlouběji pod hladinu 5,60 CZK/PLN. I nadále se tak pohybuje na svých nejsilnějších hodnotách od roku 2011.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se v pátek opět příliš nedařilo maďarskému forintu. Ještě v ranních hodinách se obchodovalo na úrovni 358 HUF/EUR, v průběhu dne oslabil na hranici 360 HUF/EUR. Ke konci odpoledne pak část ztrát umazal, když zamířil do okolí hladiny 359 HUF/EUR. Polský zlotý se vůči euru pohyboval primárně v rozmezí 4,58 – 4,59 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru na konci týdne převažovalo obchodování v blízkosti úrovně 1,180 USD/EUR. Příjemně překvapily červnové statistiky amerických maloobchodních tržeb, které překonaly očekávání a meziměsíčně vzrostly o 0,6 %, ačkoli trh odhadoval mírný pokles. Zklamal naopak předběžný odhad červencové důvěry amerických spotřebitelů, která klesla na nejnižší hodnoty za posledních 5 měsíců. Důvodem jsou především obavy z růstu inflačních tlaků (zejména v souvislosti s růstem cen nemovitostí, vozidel či dalšího zboží dlouhodobé spotřeby), nespokojenost amerických spotřebitelů je v tomto ohledu na historických maximech.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Stavební produkce (květen)
Polsko: Růst zaměstnanosti a mzdy v soukromém sektoru (červen)
USA: Index vývoje situace na trhu nemovitostí NAHB (červenec)