Eurozóna: Spotřebitelské ceny (HICP) v dubnu finálně vzrostly o 0,6 % m/m a 7,4 % r/r, když jádrová složka inflace zrychlila na 3,5 % r/r z březnových 2,9 %.
USA: Počet vydaných stavebních povolení v dubnu poklesl o 3,2 % m/m a zahájené stavby domů se snížily o 0,2 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna po předchozím dvoudenním přešlapování na místě ve středu dokázala posílit a obchodování se přesunulo k úrovni 24,60 CZK/EUR. Z pohledu technické analýzy je pro korunu magnetem úroveň 24,50 CZK/EUR. Zatímco v minulém týdnu se téměř výhradně skloňovalo jméno budoucího guvernéra České národní banky (ČNB) A. Michla, tak v tomto týdnu se k měnové politice ČNB vyjadřují výhradně ti centrální bankéři, kteří v posledním roce zvyšovali úrokové sazby. Viceguvernér T. Nidetzký včera prohlásil, že tak prudké a rychlé oslabení koruny bankovní rada po jmenování A. Michla nečekala a výsledně tím navázal na T. Holuba, podle kterého dostal nově jmenovaný guvernér od finančních trhů žlutou kartu. Vzhledem k blížícím se personálním změnám v bankovní radě a rychlejší inflaci (v dubnu meziročních 14,2 % bylo opět nad prognózou ČNB s 13,8 %) se tak zvyšuje pravděpodobnost, že bankovní rada na červnovém zasedání zvýší hlavní úrokovou sazbu hodně přes 6 %.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se včera koruna pohybovala primárně v rozmezí 23,40 – 23,50 CZK/USD a na měnovém páru s polským zlotým převažovaly obchody na horní straně hladiny 5,30 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny včera vůči euru posilovaly, když ještě těžily z velmi silných čísel HDP z úterý. Maďarský forint zamířil až na 382 HUF/EUR a polský zlotý těsně nad hladinu 4,63 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera obchodovalo v rozmezí 1,05 – 1,055 USD/EUR. Na finální údaj o dubnové spotřebitelské inflaci v eurozóně kurz eura nijak významně nereagoval a v USA stály za pozornost jen dubnové statistiky z tamního trhu nemovitostí. Nechceme být špatnými proroky, ale pokud se nestane nic mimořádného, tak až do 9/6, kdy zasedá Evropská centrální banka (ECB), může být na eurodolaru „relativní“ klid s obchodováním primárně v rozmezí 1,035 – 1,08 USD/EUR. Obě měny mohou přitom citlivě reagovat na komentáře centrálních bankéřů z USA i z eurozóny, což se ostatně potvrdilo v předchozích dnech.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Běžný účet platební bilance (březen), Záznam z dubnové zasedání Evropské centrální banky
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 14/5), Index výrobní aktivity v okolí Philadelphie (květen), Index vývoje americké ekonomiky CB (duben), Prodeje starších domů (duben)