ČR: Vláda podle předpokladů schválila úvěrový program pro živnostníky a firmy zasažené koronavirem, tzv. COVID III.
Polsko: Spotřebitelská inflace v jádrové složce v dubnu setrvala na 3,6 % r/r.
USA: Index NAHB mapující situaci na trhu nemovitostí v květnu vzrostl na 37 z dubnových 30 bodů.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Nálada na finančních trzích byla v úvodu nového týdne poměrně optimistická a dařilo se rizikovým aktivům. Mírné zisky si v pondělí dokázala připsat i koruna, která se vůči euru během odpoledne pohybovala v blízkosti hladiny 27,60 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný a podobně tomu až na výjimky bude i v dalších dnech tohoto týdne. Koruna v minulém týdnu oslabila v reakci na novou makroekonomickou prognózu České národní banky (ČNB) také na hlasy z ČNB, které trh d určité míry interpretoval jako přípravu ČNB na další uvolnění měnové politiky. Vzhledem k absenci domácích statistik bude koruna v tomto týdnu ovlivňována primárně převládajícím sentimentem na finančních trzích.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v pondělí posílila z ranních téměř 25,60 těsně nad hladinu 25,40 CZK/USD během odpoledne. Koruně k posílení pomohl vývoj na eurodolaru. Na měnovém páru s polským zlotým převažovaly obchody těsně nad hladinou 6,05 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn na začátku nového týdne maďarský forint posílil pod hladinu 353 HUF/EUR. Obchodování polského zlotého vůči euru se v odehrávalo primárně v rozmezí 4,56 – 4,57 PLN/EUR. Zatímco spotřebitelská inflace v dubnu v Polsku výrazně zpomalila, tak jádrová složka inflace v meziročním stagnovala na 3,6 %, tj. z tohoto pohledu se inflace i nadále nachází nad horní hranicí tolerančního pásma inflace tamní centrální banky (NBP).
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v úvodu nového týdne dařilo euru, které posílilo z dopoledních 1,08 až téměř na 1,087 USD/EUR ke konci odpoledne. Společné evropské měně pomáhala optimističtější nálada na finančních trzích. Z pohledu makroekonomických statistik bylo pondělí nezajímavé. O tom, že ve druhé polovině letošního roku přijde hospodářské oživení málokdo pochybuje. Na druhé straně rovněž již málokdo očekává, že se evropská ekonomika do konce roku vrátí na předkoronavirové úrovně. Ekonomické oživení ve tvaru jasného V se tak velmi pravděpodobně nedočkáme, respektive oživení bude spíše vypadat jako něco mezi V a L. Včera o tom hovořil i hlavní ekonom Evropské centrální banky (ECB) P. Lane, podle kterého se ekonomika eurozóny na předkoronavirové úrovně nevrátí dříve než v příštím roce. V případě potřeby bude ECB připravena svoje měnověpolitické nástroje vyladit.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW (květen)
Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW (květen)
USA: Stavební povolení a zahájené stavby domů (duben), Projevy centrálních bankéřů (Fed) – Powell, Rosengren