Eurozóna: Spotřebitelské ceny dle finálních dat v březnu vzrostly o 0,9 % m/m a o 1,3 % r/r. Bilance zahraničního obchodu skončila v únoru přebytkem ve výši 17,7 mld. eur.
Polsko: Spotřebitelské ceny v jádrové složce v březnu vzrostly o 3,9 % r/r.
USA: Počet stavebních povolení v březnu vzrostl o 2,7 % m/m. Počet započatých staveb domů v březnu vzrostl o 19,4 % m/m. Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity v dubnu dle předběžného odhadu roste na 86,5 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování české měny vůči euru v pátek probíhalo převážně v rozmezí 25,90 – 25,95 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl i v závěru týdne prázdný, za pozornost budou stát v tomto týdnu březnové ceny průmyslových výrobců.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna nejprve v ranních hodinách zamířila do blízkého okolí úrovně 21,60 CZK/USD, aby později část zisků opět odevzdala. Přesto se jí však podařilo v souhrnu mírně posílit. Vůči polskému zlotému se v pátek koruna pohybovala v okolí hladiny 5,70 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se na měnovém páru s eurem příliš nedařilo maďarskému forintu, v jehož případě v průběhu dne jednoznačně převládl oslabující trend. Již v ranních hodinách zamířil k hladině 360,5 HUF/EUR, v průběhu odpoledne si pak převážně připisoval další ztráty. V závěru odpoledne se obchodovalo na hladině 361 HUF/EUR. Obchodování polského zlotého probíhalo převážně v rozmezí 4,54 – 4,55 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru v závěru týdne euro krátce zamířilo těsně pod hranici 1,20 USD/EUR, v závěru odpoledne se však obchodovalo na hladině 1,198 USD/EUR. Předběžné dubnové statistiky americké spotřebitelské důvěry dle Michiganské univerzity sice nenaplnily tržní očekávání, oproti březnu však důvěra spotřebitelů i nadále roste a ocitá se na nejvyšších úrovních od loňského března. Spotřebitelé jsou výrazně optimističtější, pozitivně hodnotí současné ekonomické podmínky a nárůst pracovních míst v souvislosti s fiskálním stimulačním balíkem. Za jejich rostoucím optimismem stojí rovněž rychle postupující vakcinace. Co se týče očekávání do budoucna, jsou však spotřebitelé spíše opatrnější a zatím tak oproti březnu zůstává nezměněné. Tržní odhady naopak překonala data z USA, co se týče zahájených staveb domů, jejichž počet v březnu meziměsíčně rekordně vzrostl o 19,4 %. Za tím to nárůstem (nejvyšším od roku 2006) stojí zejména nízké úrokové sazby a rostoucí poptávka lidí, kteří se kvůli koronavirové krizi stěhují z velkých měst.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Stavební produkce (únor), Běžný účet platební bilance (únor)