Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW v únoru klesá na 10,4 b. z lednových 25,6 b. (tržní odhad 30,0 b.)
Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW v únoru klesá na 8,7 b. z lednových 26,7 b. (tržní odhad 21,5 b.). Dílčí index hodnocení současných podmínek klesá na -15,7 b. z lednových -9,5 b. (tržní odhad -10,3 b.).
USA: Index výrobní aktivity v okolí New Yorku v únoru roste na 12,9 b. z lednových 4,8 b. (tržní odhad 5,0 b.). Index vývoje situace na trhu nemovitostí NAHB v únoru mírně klesá na 74 b. (z lednových 75 b.).
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se v úterý na měnovém páru s eurem nedařilo, postupně odevzdala veškeré pondělní zisky a oslabovala až k hladině 25,0 CZK/EUR, pod níž se v těsné blízkosti držela i v závěru odpoledne.
USDCZK & PLNCZK: Ani vůči americkému dolaru se koruně včera nedařilo. V průběhu celého dne oslabovala a zamířila nad hranici 23,0 CZK/USD. Poprvé od prosince 2019 tak oslabila nad tuto úroveň. Oslabující trend koruny bylo v úterý možné sledovat také na měnovém páru s polským zlotým, když se v závěru odpoledne přiblížila těsně k hladině 5,85 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarskému forintu podařilo nejprve mírně posílit pod hladinu 335 HUF/EUR, později však část těchto zisků odevzdal a začal se opět přibližovat k hranici 336 HUF/EUR. Mírně včera vůči euru oslabil také polský zlotý, když zamířil k hladině 4,27 PLN/EUR.
EURUSD: Obchodování na hlavním měnovém páru probíhalo opět v neprospěch eura, které v průběhu odpoledne krátce oslabilo až pod hladinu 1,080 USD/EUR. Později se mu podařilo mírně posílit, i tak se však v závěru odpoledne drželo poblíž hladiny 1,082 USD/EUR, na nejslabších hodnotách od dubna 2017. K pozitivnímu vývoji eura včera nepřispělo zveřejnění statistik únorového průzkumu ZEW za Německo a celou eurozónu. Souhrnný německý index ZEW výrazně poklesl na 8,7 b. (nejhorší hodnota od listopadu 2019), stejně jako dílčí složka hodnocení současné situace (pokles na -15,7 b.). Výsledky za celou eurozónu rovněž přinesly velké zklamání, když index poklesl o celých 15,2 b. Zlepšení důvěry investorů a analytiků v Německu a eurozóně nabyté díky zklidnění situace okolo brexitu a obchodní války mezi USA a Čínou je tak kvůli novým obavám ze šíření koronaviru a možných dopadů na ekonomiku v nenávratnu.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Stavební produkce (prosinec), Běžný účet platební bilance (prosinec)
USA: Stavební povolení a počet zahájených staveb domů (leden), Index cen průmyslových výrobců (leden), Zápis ze zasedání centrální banky (Fed)