Eurozóna: Ministři financí na pondělním zasedání Euroskupiny diskutovali o možnostech, jak co nejlépe navrhnout a posléze i zkoordinovat ekonomické plány mající za cíl vyvézt země eurozóny ze současné koronakrize.
Polsko:Jádrová složka indexu spotřebitelských cen se v prosinci meziročně zvýšila o 3,7 %, o měsíc dříve to bylo dokonce o 4,3 %.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Úvod nového týdne se koruně vydařil na jedničku. Časně zrána bylo jedno euro k dostání za 26,20 Kč, souvislým posilováním zejména během druhé poloviny ale dokázala česká měna stlačit hodnotu směnného kurzu až k hladině 26,16 CZK/EUR.
USDCZK&PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem to dlouhou dobu vypadalo všelijak. Misky pomyslných vah se přehupovaly každou hodinu z jedné strany na druhou. Jinými slovy, chvíli posiloval dolar, hned vzápětí zase koruna. Zlomový okamžik přišel až po druhé hodině odpolední, kdy se o slovo poměrně důrazně přihlásila česká měna a vylepšila kurz o pět haléřů. A protože obdobný trend dokázala udržet i v samém závěru dne, bylo obchodování uzavřeno kurzem 21,66 CZK/USD. Dobře nakročeno měla koruna rovněž na měnovém páru s polským zlotým. Během pondělního dopoledne zaznamenala několik zisků, avšak po obědě v podstatě o všechny přišla. Co to znamenalo z pohledu směnného kurzu? Technicky vzato nic, neboť ten zůstal stejný – ráno i odpoledne byl jeden zlotý k dostání za 5,77 Kč.
EURHUF&EURPLN: Poměrně jednoznačný vývoj se dal vypozorovat na devizovém trhu, kde obchodníci směnují euro za maďarský forint a naopak. I když časně zrána euro znatelně posílilo, celkem rychle o tento svůj zisk přišlo. Navíc přidalo ještě několik dílčích ztrát, které ve výsledku znamenaly, že se kurz propadl k 359,5 HUF/EUR. Podobně dopadla i zbylá středoevropská měna, polský zlotý. Její výchozí pozice byla stanovena na hodnotě 4,537 PLN/EUR, během dopoledne se kurz vyšplhal na 4,548 PLN/EUR, ale poté už jen klesal a zastavil se na úrovni 4,532 PLN/EUR.
EURUSD: Pondělní obchodování bylo ovlivněno zavřenými trhy v USA (Den Martina Luthera Kinga), což se především v odpoledních hodinách promítlo do nižší likvidity. Jak na to zareagoval samotný kurz? Nepatrným snížením, a to na hodnotu 1,207 USD/EUR.
Očekávaná data a události do konce letošního roku
Česko: Index cen výrobců (prosinec).
Eurozóna: Běžný účet platební bilance (listopad), stavební produkce (listopad), index ekonomického sentimentu (leden).
Německo: Index spotřebitelských cen (prosinec), index ekonomického sentimentu (leden).