ČR:Ceny průmyslových výrobců v květnu vzrostly o 0,5 % m/m a 3,8 % r/r.
Eurozóna:Průměrné nominální hodinové náklady práce v 1. čtvrtletí vzrostly o 2,4 % r/r.
Polsko:Jádrová složka spotřebitelské inflace v květnu vzrostla o 1,7 % r/r.
USA:Index aktivity ve zpracovatelském průmyslu z okolí New Yorku v červnu poklesl na -8,6 z květnových 17,8 bodu. Index vývoje trhu nemovitostí NAHB v červnu poklesl na 64 z předchozích 66 bodů.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru v úvodu nového týdne oslabila o 3 haléře. Obchodování se však bezpečně udrželo pod hladinou 25,60 CZK/EUR. Z domácích makroekonomických statistik včera stál za pozornost vývoj cen ve výrobě. V průmyslu v meziměsíčním srovnání vzrostly nejvíce ceny ropných produktů, zatímco v meziročním srovnání byla nejvyšší dynamika i nadále patrná u elektřiny. V zemědělství se sice v květnu meziměsíční růst cen téměř zastavil, avšak v meziročním srovnání cenová dynamika zrychlila na 10,5 %, což je důsledek slabé loňské úrody. O 5,5 % r/r rostly v květnu ceny stavebních prací a o 2,7 % r/r ceny tržních služeb pro podniky. V souhrnu květnový vývoj cen výrobců ukazuje na pokračující inflační tlaky v domácí ekonomice, které se budou i nadále promítat do více jak dvouprocentního růstu spotřebitelské inflace. K měnové politice České národní banky (ČNB) se vyjádřil O. Dědek, který prohlásil, že slabší kurz koruny oproti prognóze ČNB není automatickou garancí zvyšování sazeb. O. Dědek tak částečně negoval slova V. Bendy, který se v minulém týdnu vyjádřil, že i v červnu vidí prostor pro zvýšení sazeb.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna na úvod nového týdne mírně oslabila, když se v průběhu dne obchodovalo v rozmezí 22,73 – 22,81 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým probíhaly obchody v blízkosti hranice 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint v pondělí pohyboval v rozmezí 322 – 322,50 HUF/EUR. Polský zlotý oslabil nad hladinu 4,26 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro na začátku nového týdne nejprve posilovalo až těsně pod hladinu 1,125 USD/EUR, avšak v závěru odpoledne většinu denních zisků odevzdalo. V pondělí byly zveřejněny druhořadé statistiky, na které eurodolar v podstatě nereagoval. Klíčovou makroekonomickou událostí a hlavním hýbatelem na eurodolaru bude v tomto týdnu jednoznačně středeční zasedání Americké centrální banky (Fed).
Očekávaná data a události
Eurozóna: Projev M. Draghiho (Evropská centrální banka), Obchodní bilance (duben), Index spotřebitelských cen (květen)
Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW (červen)
USA: Zahájené stavby domů (květen), Stavební povolení (květen)