Eurozóna: Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí letošního roku vzrostl dle předběžného odhadu o 0,3 % k/k a o 5,1 % r/r.
Polsko: Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí letošního roku vzrostl dle předběžného odhadu o 2,4 % k/k a o 8,5 % r/r.
USA: Maloobchodní tržby v dubnu vzrostly o 0,9 % m/m a o 8,2 % r/r. Průmyslová produkce v dubnu vzrostla o 1,1 % m/m a o 6,4 % r/r. Index vývoje na trhu nemovitostí NAHB v květnu klesá na 69,0 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru české měny a eura se včera obchodovalo převážně v pásmu 24,69 – 24,72 CZK/EUR. Na konci odpoledne se koruna pohybovala mírně nad úrovní 24,70 CZK/EUR a udržela si tak zisky z úvodu týdne. Domácí makroekonomický kalendář je v tomto týdnu prázdný, za pozornost bude stát květnový konjunkturální průzkum příští úterý. Dle včerejšího vyjádření stávajícího guvernéra České národní banky ČNB J. Rusnoka na diskusním fóru na Univerzitě Hradec Králové by bez zvyšování sazeb tuzemská inflace nyní dosahovala minimálně 20 – 25 % a kurz koruny by byl 30 korun za euro. Připomněl však, že vliv navyšování úrokových sazeb se projeví nejdříve po roce (k prvnímu navýšení došlo loni v červnu o 25 bazických bodů na 0,5 %). Snižování inflace z aktuálních velmi vysokých úrovní odhaduje Rusnok nejdříve za čtvrt či půl roku.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se včera české koruně rovněž dařilo. Udržela si zisky z pondělí a dále posílila pod hladinu 23,50 CZK/USD, kde se obchodovalo i v závěru odpoledne. Na měnovém páru s polským zlotým si v úterý koruna zisky naopak připsat nedokázala a zakončila nad hladinou 5,30 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se vůči euru dařilo maďarskému forintu, který umazal pondělní ztráty a obchodování se přesunulo k úrovni 386,5 HUF/EUR. Mírně posílil také polský zlotý, když zakončil na hladině 4,655 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se dařilo společné evropské měně, která posílila nad hladinu 1,050 USD/EUR a na konci odpoledne probíhalo obchodování na úrovni 1,053 USD/EUR. Dolaru se tak příliš nedařilo ani přes optimistická čísla z dubnových maloobchodních tržeb v USA. Euru pomohlo především vyjádření člena Evropské centrální banky (ECB) Klaase Knota, dle kterého je reálné navýšení sazeb o 25 bazických bodů (po ukončení programu nákup aktiv, pravděpodobně tedy v červenci), nelze však dle jeho slov vyloučit ani zvýšení o 50 bazických bodů – pokud budou data naznačovat další zvyšování inflace.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index spotřebitelských cen – finální údaj (duben)
USA: Počet vydaných stavebních povolení a zahájených staveb (duben)