ČR: Domácí ekonomika podle předběžného odhadu v 1. čtvrtletí poklesla o 3,6 % k/k a 2,2 % r/r.
Eurozóna: HDP v 1. čtvrtletí poklesl o 3,8 % k/k a 3,2 % r/r.
Německo: Ceny průmyslových výrobců v dubnu poklesly o 0,7 % m/m a 1,9 % r/r. HDP v 1. čtvrtletí poklesl o 2,2 % k/k a 2,3 % r/r.
Polsko: HDP v 1. čtvrtletí pokles o 0,5 % k/k a vzrostl o 1,6 % r/r. Spotřebitelské ceny v dubnu poklesly o 0,1 % m/m a vzrostly 3,4 % r/r.
USA: Maloobchodní tržby v dubnu poklesly o 16,4 % m/m. Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity v květnu mírně vzrostla na 73,7 z dubnových 71,8 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru bylo v závěru minulého týdne jako na houpačce. Koruna nejprve dopoledne po rozhovoru s guvernérem ČNB J. Rusnokem posílila pod hladinu 27,50 CZK/EUR, když podle něj koruna již dále moc oslabovat nebude. Rovněž zdůraznil, že aktuálně nejsme v situaci, která by si vyžádala devizové intervence. Zkraje pátečního odpoledne však koruna začala rychle oslabovat a vrátila se na úroveň 27,70 CZK/EUR. Zveřejněn byl rovněž předběžný odhad HDP za 1. čtvrtletí. Vývoj domácí ekonomiky byl zásadně ovlivněn koronavirovými vládními opatřeními. Ekonomická aktivita byla sice paralyzována až od poloviny března, avšak i to stačilo k tomu, aby v souhrnu za celé čtvrtletí došlo k významnému poklesu hospodářství. Na druhou stranu statistiky z odvětví průmyslu a služeb na začátku května naznačily, že pokles HDP nebude na začátku roku až tak extrémní, což se potvrdilo. Dno přijde ve 2. čtvrtletí, kdy lze očekávat až dvouciferný pokles domácí ekonomiky. Ve druhé polovině roku dojde k oživení domácí ekonomické aktivity, ale rychlý návrat produkce na předkoronavirové úrovně lze téměř s jistou vyloučit.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna v pátek ke konci odpoledne nacházela v blízkosti hladiny 25,60 CZK/USD a vůči polskému zlotému u úrovně 6,07 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint v pátek pohyboval v rozmezí 353,50 – 355 HUF/EUR a polský zlotý v rozmezí 4,55 – 4,57 PLN/EUR. Jak maďarská, tak i polská ekonomika si v 1. čtvrtletí letošního roku připsaly mírný meziroční růst HDP, protikoronavirovým opatřením navzdory.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v pátek obchodovalo v rozmezí 1,079 – 1,085 USD/EUR. Statistika HDP v eurozóně na kurz eurodolaru vliv v podstatě neměla. V USA došlo v dubnu podle předpokladu k výraznému poklesu maloobchodních tržeb. Překvapivě naopak došlo ke zvýšení květnové spotřebitelské důvěry, laťka z dubna však byla nastavena hodně nízko.
Očekávaná data a události
Polsko: Index spotřebitelských cen (duben) - jádrový
USA: Index NAHB mapující situaci na trhu nemovitostí (květen)