Eurozóna: Spotřebitelské ceny v únoru vzrostly finálně o 0,9 % m/m a o 5,9 % r/r a v jádrové složce inflace zrychlila na 2,7 % r/r. Projevy centrálních bankéřů (ECB) – Lagardeová, Lane, Schnabelová
USA: Stavební povolení v únoru poklesly o 1,9 % m/m a zahájené stavby domů vzrostly o 6,8 % m/m. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 12. března poklesly na 214 tis. Index výrobní aktivity z okolí Philadelphie v březnu vzrostl na 27,4 z únorových 16,0 bodu. Průmyslová produkce v únoru vzrostla o 0,5 % m/m a o 7,5 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna si ve čtvrtek další zisky nepřipsala a nenavázala tak na první polovinu týdne. Během včerejšího odpoledne naopak mírně oslabila a obchodování se následně přesunulo nad hladinu 24,70 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný. Za pozornost stála slabá čísla z automobilového sektoru, když domácí výroba osobních aut za první dva měsíce letošního roku poklesla meziročně o 17,6 % a vyrobeno bylo nejméně aut od r. 2010. To rozhodně nejsou nijak slibná čísla pro růst domácí ekonomiky v 1. čtvrtletí letošního roku a co víc vyhlídky pro zásadnější zlepšení situace v automotiv pro první polovinu roku nejsou nijak růžové.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna opět posílila a to díky vývoji na eurodolaru. V závěru čtvrtečního odpoledne se obchodovalo těsně nad hladinou 22,20 CZK/USD. Mírné ztráty si koruna připsala na měnovém páru s polským zlotým. Obchodovalo se v rozmezí 5,25 – 5,30 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn včera maďarský forint podobně jako koruna mírně oslabil a pohyboval se především v rozmezí 371 – 372 HUF/EUR. Polský zlotý po dopoledním výletu k hladině 4,70 PLN/EUR v průběhu čtvrtečního odpoledne posiloval k úrovni 4,67 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera euro pozvolna posilovalo a obchodování se ke konci čtvrtečního odpoledne přesunulo těsně nad hladinu 1,11 USD/EUR. Únorová meziroční inflace v eurozóně byla po zpřesnění upravena mírně nahoru, na 5,9 %, když motorem rychlého růstu cen zůstávají primárně drahé energie. Šéfka Evropské centrální banky (ECB) Ch. Lagardeová zopakovala, že ECB je připravena zvýšit úrokové sazby až nějaký čas poté, co ukončí program APP, tj. pravděpodobně ve 4. čtvrtletí. Zde vidíme velké riziko toho, že na konci letošního roku již mohou být podmínky pro normalizaci měnové politiky v eurozóně méně vhodné a ECB tak nakonec podruhé v řadě (naposledy to bylo v roce 2019) vhodný moment opět promešká. Zároveň je ECB podle Lagardeové připravena nasadit nové instrumenty na zajištění transmise měnové politiky ve všech zemích eurozóny. Zde se pro změnu obáváme, že v individuálním přístupu není měnová oproti cílenější fiskální politice tak přínosná, ale nechme se překvapit, s čím ve druhé polovině roku ECB případně přijde.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Bilance zahraničního obchodu se zbožím (leden), Vývoj mezd (4. čtvrtletí)
Polsko: Mzdy a zaměstnanost v soukromém sektoru (únor), Průmyslová produkce (únor), Ceny průmyslových výrobců (únor)
USA: Index vývoje americké ekonomiky CB (únor), Prodeje starších domů (únor), Projevy centrálních bankéřů (Fed) – Barkin, Evans, Bowmanová