ČR: Index cen průmyslových výrobců v září vzrostl o 0,1 % m/m a o 1,9 % r/r.
Eurozóna: Spotřebitelská inflace v září upřesněna na 0,2 % m/m a 0,8 % r/r. Bilance zahraničního obchodu v srpnu (bez očištění) skončila přebytkem 14,7 mld. eur (tržní odhad 17,5 mld. eur).
Polsko:Jádrová spotřebitelská inflace v září vzrostla o 2,4 % r/r.
USA:Maloobchodní tržby v září poklesly o 0,3 % m/m (tržní odhad +0,3 %), meziročně vzrostly o 4,1 %. Index vývoje na trhu nemovitostí NAHB v říjnu vzrostl na 71 b. Béžová kniha (Fed): Americká ekonomika mírně zpomaluje, stále lze však očekávat její růst. Americko-čínský spor i nadále ovlivňuje činnost podniků v USA, míra jejich pesimismu (a související personální kroky) se však v různých částech země velmi liší.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Ve středu česká koruna vůči euru průběžně posilovala a v závěru odpoledne se obchodovalo na 25,74 CZK/EUR (dvoutýdenní maximum české měny). Na tuzemské zářijové statistiky vývoje průmyslových cen koruna nijak nereagovala. Data poukazují na nejnižší růst od loňského května, který v září meziročně zpomalil pod 2 % (v srpnu 2,1% růst r/r). Meziročně však navzdory tomuto zpomalení rostly souhrnné ceny výrobců ve všech odvětvích, nejvíce se poté navýšily ceny stavebních prací, a to o 4,1 %. Je pravděpodobné, že růst cen výrobců bude i v nadcházejícím období mírně zpomalovat.
USDCZK & PLNCZK: Rovněž na měnovém páru s americkým dolarem se české koruně ve středu podařilo posílit. V odpoledních hodinách zamířila až pod hladinu 23,30 CZK/USD a dosáhla tak nejsilnějších hodnot od konce letošního srpna. Na měnovém páru s polským zlotým se obchodování stále drželo nad hladinou 6,00 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Během středečního dne jsme u maďarského forintu mohli vůči euru sledovat spíše oslabující trend, postupně mířil k hladině 333 HUF/EUR, nad kterou setrval i v závěru odpoledne. Obchodování polského zlotého vůči euru se v průběhu středy drželo převážně pod hladinou 4,30 PLN/EUR, zlotému se tak stále daří držet své zisky a testuje nová dvouapůlměsíční maxima.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se euru podařilo udržet úterní zisky, v odpoledních hodinách posilovalo a zamířilo do okolí hladiny 1,105 USD/EUR. Středeční revidované statistiky z eurozóny ukázaly, že spotřebitelská inflace v září zpomalila více, než se původně odhadovalo. Dosáhla tak na nejnižší hodnoty za téměř tři roky (v listopadu 2016 spotřebitelské ceny vzrostly o 0,6 %), bude tedy zajímavé sledovat nadcházející říjnové zasedání Evropské centrální banky a související debatu o řešení, jak inflaci přiblížit k dvouprocentnímu cíli.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Summit EU v Bruselu – 1. den, Stavební produkce (srpen)
Polsko: Zápis ze zasedání tamní centrální banky (NBP)
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 12. října), Započaté stavby domů a nová stavební povolení (září), Index výrobní aktivity z okolí Filadelfie (říjen), Průmyslová produkce (září)