ČR: Ceny průmyslových výrobců v srpnu vzrostly o 1,2 % m/m a o 9,3 % r/r.
Eurozóna: V zahraničním obchodu se zbožím v červenci export vzrostl o 11,4 % r/r, import o 17,1 % r/r a obchodní bilance byla přebytková ve výši 20,7 mld. eur.
Polsko:Spotřebitelské ceny v jádrové složce v srpnu zrychlily na 3,9 % r/r z červencových 3,7 % r/r.
USA:Maloobchodní tržby v srpnu vzrostly o 0,7 % m/m a po očištění o prodeje automobilů o 1,8 % m/m. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 11. září mírně vzrostly na 332 tis. Index výrobní aktivity v okolí Philadelphie v září vzrostl na 30,7 ze srpnových 19,4 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve čtvrtek dopoledne posílila a zamířila hlouběji pod hladinu 25,30 CZK/EUR. V odpoledních hodinách však dopolední zisky odevzdala vrátila se zpět nad hladinu 25,30 CZK/EUR. Dopolední zisky koruny byly taženy především rychlejším srpnovým růstem cen ve výrobě. Ceny průmyslových výrobců rostly v meziročním srovnání nejprudčeji od dubna 1993 a rychlý růst cen se týkal i zemědělství a stavebních prací. Koruna navíc těžila ze slov viceguvernéra ČNB M. Mory, podle kterého by mohla ČNB urychlit zvyšování úrokových sazeb a reagovat tak na výrazné zrychlení inflace. Část aktuální inflace je podle Mory tažena přehřátým pracovním trhem. To, že koruna nedokázala zisky udržet připadá na vrub především vývoji ve středoevropském regionu a na eurodolaru, tj. vnějším faktorům.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve čtvrtek oslabila a vrátila se nad hladinu 21,50 CZK/USD, zatímco vůči polskému zlotému posílila k úrovni 5,52 CZK/PLN a testovala tak své letošní maximum.
EURHUF & EURPLN: Zbylým středoevropským měnám se ve čtvrtek nedařilo. Maďarský forint oslabil k úrovni 351 HUF/EUR a další ztráty si připsal polský zlotý, který zamířil k hladině 4,58 PLN/EUR. Jádrová složka inflace v Polsku v srpnu sice zamířila na 3,9 % r/r, což však většinu členů bankovní rady polské centrální banky (NBP) nechává v klidu. Výsledek zasedání NBP v minulém týdnu a následná tisková konference šéfa A. Glapińského byly v tomto směru více než výmluvné.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve čtvrtek nedařilo euru, které již brzy ráno oslabilo pod hladinu 1,18 USD/EUR a další ztráty si následně připsalo odpoledne po lepších datech z USA (maloobchodní tržby a index výrobní aktivity z okolí Philadelphie).