ČR: Ceny průmyslových výrobců v srpnu poklesly o 0,3 % m/m a o 0,5 % r/r.
Eurozóna: V zahraničním obchodu v červenci export poklesl o 10,4 % r/r a import o 14,3 % r/r při kladném saldu obchodní bilance ve výši 27,9 mld. eur.
Polsko: Spotřebitelská inflacev srpnu v jádrové složce zpomalila na 4,0 % r/r z červencových 4,3 % r/r.
USA: Maloobchodní tržby v srpnu vzrostly o 0,6 % m/m, avšak v kontrolní složce o 0,1 % m/m poklesly. Centrální banka Fed ponechala hlavní úrokovou sazbu v rozmezí 0 – 0,25 %.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve středu překvapivě vzhledem k okolnostem kolem domácího vývoje Covid-19 posílila a odpoledne zamířila pod hladinu 26,70 CZK/EUR. K měnové politice se před nadcházejícím zasedáním bankovní rady České národní banky (ČNB) vyjádřili další centrální bankéři, konkrétně T. Nidetzký a O. Dědek. Podle Nidetzkého je další snižování úrokových sazeb v letošním roce nepravděpodobné a minimálně na horizontu nadcházejících dvanácti měsíců očekává stabilitu sazeb. Rychlejší růst inflace je podle něj dočasný a domácí ekonomice prospěje skrz podporu spotřeby a investic. O. Dědek akcentoval obavy ohledně dlouhodobé udržitelnosti domácích veřejných financí. My očekáváme, že na zářijovém zasedání ČNB ponechá úrokové sazby beze změny, avšak v listopadu hlavní sazbu sníží na tzv. technickou nulu. Z domácích makrostatistik byl zveřejněn vývoj cen ve výrobě za srpen. V průmyslu ceny v srpnu meziročně poklesly o 0,5 % a jedná se tak o pátý pokles v řadě. Hlavním důvodem jsou meziročně výrazně nižší ceny ropných produktů.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna během středy pohybovala v rozmezí 22,50 – 22,60 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým koruna posílila a dokázala tak smazat část úterních ztrát. V závěru středečního odpoledne koruna zamířila těsně pod hranici 6 CZK/PLN.
EURHUF& EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint včera oslabil na úroveň 359 HUF/EUR. Polský zlotý naopak dokázal mírně posílit a v průběhu středečního odpoledne převažovaly obchody pod hladinou 4,45 PLN/EUR.
EURUSD: Obchodování na hlavním měnovém páru ve středu probíhalo v rozmezí 1,181 – 1,188 USD/EUR a bylo ovlivněno vyčkáváním na večerní zasedání americké centrální banky (Fed). Fed v nové prognóze pro letošní rok počítá s výrazně nižším propadem HDP (-3,7 %), nižší nezaměstnaností (7,6 %) a vyšší inflací PCE (1,2 %) a především signalizuje stabilitu úrokových sazeb v rozmezí 0, - 0,25 % minimálně do roku 2023. Zvýšení sazeb Fed podmiňuje plnou zaměstnaností a udržitelnou inflací přes 2 %. Neměnný zůstává program kvantitativního uvolňování s měsíčním objemem nákupů cenných papírů ve výši 120 mld. dolarů. Dolar na výsledek zasedání Fredu reagoval mírným posílením.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index spotřebitelských cen (srpen) – finální údaj
Polsko: Vývoj mezd a zaměstnanosti v soukromém sektoru (srpen)
USA: Stavební povolení a zahájené stavby domů (srpen), Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (do 12. září), Index výrobní aktivity z okolí Philadelphie (září)